Doğru Makyajın İpuçları

 • 13
  • 7
  • 5
  • 4
  • 1
  • 0

Makyajı Doğru Yapmak

Yüz şekli ve giysiler ile uyumlu makyaj, kadınları çok daha genç ve zayıf gösterir.Çünkü giysiler ile vücutta yaratılan yanılsama, makyaj sayesinde yüz kontöründe de kolayca yaratılabilir.Yuvarlak yüzleri dar, küçük gözleri daha iri gösteren doğru makyaj teknikleri mevcuttur.Fakat makyaj yapmayı bilmek ve sezonun moda makyaj trendlerini yakından takip etmek gerekir.

Makyajın daha gösterişli olması için, ten rengi ile uyumlu saç renk ve modelinin belirlenmesi önemlidir. Yalnızca moda olduğu için kullanılan saç ve makyaj renkleri, kişiyi çok daha solgun ve yaşlı gösterebilir.

Doğru fondöteni seçmek için;Doğru Makyajın İpuçları

Ten rengine yakın tonlardaki fondötenleri, boyun bölgesinde denemek gerekir. Yüz rengi daha koyu, el üstü ise daha kurudur.Boyun bölgesi ile uyumlu fondöten rengi, yüz ile %100 uyum sağlar.Saydam fondötenler ise daha çok günlük makyajda tercih edilmeli ve doğal bir görüntü oluşturulmalıdır.Fakat fondöten kullanmadan önce, cildin temiz olduğundan emin olmak önemlidir.

Allık ile yüz hatlarını şekillendirmek:Doğru Makyajın İpuçları

Allık, makyaj esnasında en çok ihmal edilen ama en önemli olan makyaj malzemesidir. Geniş yüzü olan kadınların, elmacık kemiklerinin üzerinden şakaklara doğru V şeklinde sürdüğü allık, yüzü çok daha ince ve enerjik gösterir. Yine allık seçiminde de ten rengi ile uyum aranmalıdır.

Eyeliner kullanımı şart;Doğru Makyajın İpuçları

Gözleri daha iri göstermek için, makyajda mutlaka eyeliner kullanmak gerekir.Profesyonellik gerektiren eyeliner sürme teknikleri için boş vakitlerde deneme yapılabilir.Yine eyeliner sürme aparatı, bu konuda işinize yarayacaktır.Küçük gözleri daha büyük göstermek için; tüm göz çizgisine kalın şekilde eyeliner sürmek, uzak gözleri yaklaştırmak için; burun bölgesi kalın, şakalara doğru incelen çizgi tercih etmek gerekir.

Kirpikleri belirginleştirmek;Doğru Makyajın İpuçları

Açık ten rengine sahip kadınların, kirpikleri belli belirsizdir. Doğru bir rimel ile dolgun ve uzun kirpiklere kavuşmak, gözleri ortaya çıkartır. Düz kirpikleri kıvırarak rimel ile belirgin hale getirmek ise ortamda bulunanların gözlerinize odaklanmasını sağlar. Ruj rengi saate göre ayarlanmalıdır; gündüz saatlerinde daha çok şeffaf parlatıcılar tercih edilirken, gece saatlerinde yapılan makyaj için mürdüm, bordo ve siyah gibi ruj renkleri kullanılabilir.

Benzer İçerikler
Yorumlar (0)
Yorumlarınız en az 30
karakter olmalıdır.

Henüz yorum bulunmuyor.