Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Hamilelik hesaplama yapılışı bakımından bazı önemli bilgilere dikkat etmeyi gerektirir. “Kaç haftalık hamileyim?” veya “Bebeğim kaç aylık?” sorularının yanıtlarını merak eden anne adayları için bebeklerinin doğum tarihini bazı kriterlere göre önceden hesaplamak mümkün olabilmektedir. Gebelik haftası hesaplama aracı kullanarak adet tarihine göre gebelik hesaplama yapabilirsiniz. Bu araç bebeğinizin tahmini olarak doğum tarihi ve hangi gebelik haftasında olduğunuzu belirlemede size yardımcı olacaktır.

Gebelik Kaç Hafta Sürer?

Hamilelik süresi, normal şartlar altında ortalama 40 hafta yani 9 ay sürmektedir. Fakat doktorunuz size hamilelik sürenizi son adet tarihinizi baz alarak haftalık olarak bildirecektir. Nitekim hamile kaldığınızı öğrendiğiniz tarih, hamileliğin başladığı tarih olarak kabul edilmemelidir. Siz bugün hamile olduğunuzu öğrenseniz bile esasında hamile kaldığınız tarih çok daha öncesi olabilir. Bu noktada önemli olan döllenmenin başladığı süreçtir. Detaylı gebelik haftası hesaplama işlemleri bu prensibe göre gerçekleştirilmektedir. Her ne kadar hamilelik 40 hafta olarak kabul edilse de doğumun gerçekleşmesi en muhtemel zamanlar 38. ve 42. haftalar arasıdır. Bu yüzden 38. haftadan önce sonlanan gebeliklere erken doğum ismi verilmektedir. Gebelik hesaplama konusunda detaylara geçmeden önce bazı terimlerin bilinmesinde fayda vardır.

Gebelik Hesaplama ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Hamilelik hesaplama hakkında bilinmesi gerekenler, bebek bekleyen bütün annelerin mutlaka dikkat etmesi gereken konulardandır. Gebelik hesaplama işlemlerinde de bu bilgilere sahip olmanın pek çok faydası bulunmaktadır.

 • Hamilelik haftası (Menstrüel hafta)
  Hamile kalınmasından 2 hafta önce gerçekleşen son adet döneminin ilk gününden başlayan haftadır. Bu hafta doktorlar tarafından hamilelik hesaplamada kullanılan haftadır. Ortalama hamilelik süresi 40 haftadır.
 • Yumurtlama haftası (Döllenme haftası)
  Hamile kalınan gün başlar. Ortalama yumurtlama dönemi 36 haftadan oluşur.
 • Trimester
  Her trimester 13 hafta sürer. Bir hamilelik dönemi boyunca 3 trimester vardır.
 • Takvim ayı
  Bir hamilelik ortalama 10 takvim ayı sürer. Her ay 28 günden hesaplanarak toplamda 280 güne denk gelir.

Gebelik Hesaplama Cetveli

Hamilelik hesaplama cetveli, hamilelik döneminizin hangi süreçte olduğuna dair detayları görmeniz için önemli bir bilgi kaynağıdır:

Kaç Haftalık? Kaç Aylık? Hangi Trimester?
1-4 Haftalık 1 Aylık Hamile 1. Trimester
5-8 Haftalık 2 Aylık Hamile 1. Trimester
9-13 Haftalık 3 Aylık Hamile 1. Trimester
14-17 Haftalık 4 Aylık Hamile 2. Trimester
18-21 Haftalık 5 Aylık Hamile 2. Trimester
22-26 Haftalık 6 Aylık Hamile 2. Trimester
27-30 Haftalık 7 Aylık Hamile 3. Trimester
31-35 Haftalık 8 Aylık Hamile 3. Trimester
36-40 Haftalık 9 Aylık Hamile 3. Trimester

Bu bilgilere göre kaç aylık hamile olduğunuzu ve bebeğinizin kaç aylık olduğunu hesaplamanız mümkündür. Gebelik haftalarının hangi aya denk geldiğini bu cetvele bakarak kolaylıkla görebilirsiniz. Ayrıca bebek ay hesaplama işlemini kolaylaştırmak için de bu cetvelden yardım alabilirsiniz. Bu görsel, bebeğinizin hangi haftada kaç aylık olduğunu ve hamileliğin hangi trimester döneminde olduğunu net bir şekilde göstermektedir.

Gebelik Haftası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Hamilelik haftası hesaplama işlemi yapılışı bakımından oldukça basittir. Kadınların çoğu, hamile kaldıkları tarihi tam olarak bilememektedir. Bu yüzden ne kadarlık hamile oldukları sorusunun cevabı kafalarını karıştırmaktadır. Fakat son adet döneminin ilk günü hamileliğin başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple gebelik haftası hesaplama işlemi, son adet tarihine göre hesaplanmaktadır.

Hamilelik hesaplama araçlarının çalışma prensibi oldukça kolaydır. Şu an bulunduğunuz tarihten, son adet tarihini çıkarıp sonucu 7’ye böldüğünüzde gebelik haftasını çok basit bir şekilde hesaplamış olursunuz. Gebelik haftası hesaplama araçları da sizin için bu işlemi yaparak otomatik olarak sonuç vermektedir.

Doğum Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bebeğin doğum tarihini hesaplama işlemi yaparken de dikkat edilmesi gereken bazı yöntem ve noktalar bulunmaktadır. Genellikle hamile olduğunu öğrendikten sonra kadınların aklına gelen ilk soru, “Ne zaman doğum yaparım?” sorusudur. Doğum tarihi hesaplama için 2 farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki son adet döneminin ilk gününden başlayacak şekilde 280 gün saymaktır. Çıkan sonuç, tıp dünyasına göre bebeğinizin muhtemel doğum tarihi olarak kabul edilmektedir. Bir diğer doğum tarihi hesaplama yöntemi de adet tarihinizden 3 ay geriye gidip, bulduğunuz tarihe 7 gün eklemektir. Örnekle açıklamak gerekirse son adet tarihinizin 1 Temmuz olduğunu varsayalım. Bu tarihten 3 ay geri gidildiğinde 1 Nisan, 7 gün eklendiğindeyse o gün dahil olmak üzere 7 Nisan tarihi elde edilmektedir.

Gebelik Haftasına Göre Doğum Tarihi Hesaplama Güvenilir Mi?

Hamilelik haftasına göre bebek doğum tarihi hesaplama yönteminin güvenilirliği en çok merak edilen konulardandır. Her ne kadar bu şekilde tahmin yöntemleri geliştirilmiş olsa da çok az kadın tam olarak hesapladıkları tarihte doğum yapabilmektedir. Elde edilen verilere göre doğum tarihi hesaplama yapan kadınların %4’ü bu tarihi tutturabilmektedir. Bir başka deyişle 20 kadından sadece 1’i bebek doğum hesaplama sonucunda çıkan tarihte doğum yapabilmektedir. Bu sebeple bebek tahmini doğum hesaplama yapılırken, bulunan tarihten hem 2-3 gün öncesi hem de 2-3 gün sonrası bir tarihte doğum yapabileceğinizi de aklınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Güvenilir bir doğum tarihi hesaplaması önemli olduğu için bu konuda en net bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz. Gebelik hesaplama ve bebek doğum tarihi hesaplama gibi konularda birtakım veriler yardımcı olmaktadır. Rahmin ölçüsü doktor muayenesinde ölçülür ve not edilir. Gebelik süreci tahmini olarak geldiği evreyle uyumlu hareket etmelidir.