Günlük Cilt Bakımı

 • 13
  • 7
  • 5
  • 4
  • 1
  • 0

Kuşkusuz her kadın güzel olmak güzel görünmek ister.  Elbette kişisel bakım öyle hemen olacak bir şey değildir. Zaman ve uğraşı gerekir.  Bu zamanı sürekli olarak harcamak istemeyebilirsiniz. Fakat bakımınız için bu uğraşıyı bir zaman kaybı olarak görmemelisiniz. Zira temiz ve bakımlı olmak hem çevreniz tarafından çok olumlu karşılanacak hemde sizi tam anlamıyla motive edecek, kendinize olan güveninizi zirveye çıkaracaktır.

Günlük Cilt Bakımı

Günlük ev işleri, çocuk bakımı üstüne üstlük birde iş hayatı koşuşturmacası ile yorulan ve etkilen organlarınızdan biri olan cildiniz için bütün bir günü kapsayan ve düzenli olarak yapmanız gereken bir cilt bakımı programı hazırladık. Dahası bu programı uyguladığınız takdirde hem ruhen hem bedenen oldukça rahatlayacak, aynı zamanda tertemiz bir cilde kavuşmanında hazzını tadacaksınız.

Sabah Saat 07:00 İtibari ile Uyandınız.

Gözlerinizi açtığınız andan itibaren olumlu duygu ve düşünceler içine girin. Öncelikle süreklilik haline getirin ve 10 – 15 dakika hafif egzersiz yapın. Her gün düzenli olarak 10 defa yüzünüz karşıya bakar halde çömelip kalkın yani squat hareketi yapın,  10 – 15 defa her iki elinizle yukarı uzanın sanki yukarıdan bişey alıyormuş gibi. Ayaktayken yere paralel olarak belinizden eğilin belinizi gerdirin arka baldırlarınızdaki gerginliği hissedin. Bildiğiniz kültür fizik hareketlerini 10 ar defa tekrarlayın.

Düzenli olarak vücudunuzun her bölgesini belirli miktarlarda hareket ettirin. Ve kültür fizik sonrası 5 – 10 dakika dinlenin. Ardından ılık bir duş alın. Duş sırasında saç şeklinize uygun şampuan ve krem kullanmaya dikkat edin. Zira kaliteli ve saçınıza uygun şampuanlar ve saç kremleri saçlarınızı temiz tutarken aynı zamanda daha parlak ve canlı görünmesine sebep olur. Böylece saçlarınız daha kolay şekle girip daha hoş görünebilir.

Saat 07:30 Kahvaltı Vakti

Evde kahvaltı alışkanlığınızı kazanın. Sağlam bir şekilde kahvaltınızı yapın. Besleyiciliği, enerji vericiliği ve daha önemlisi organik yapıları ön planda olan gıdalar seçin. Zeytin, zeytin yağı, çok fazla olmamak kaydıyla gerçek tereyağı ve bal. Bunun yanında süt ve yumurta, domates, biraz beyaz peynir,bir elma ile harika bir kahvaltı yapmış olacaksınız.

Saat 07:45 Cilt Maskenizi Hazırlayın

Kendinize uygun yapacağınız bir cilt maskesi sizi seven bir yardımcınız gibidir. Sizinde farkında olduğunuz üzere sabah ilk uyandığınızda cildiniz mat, solgun ve oldukça cansızdır.   Bu durumdan kahvaltı sonrası yapacağınız bir yüz maskesi ile kurtulabilir, cildinizin canlı bir hava kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Örneğin sabah kahvaltınıza dahil ettiğiniz birkaç salatanın kabuklarını kalınca soyup bunları alnınıza, yanaklarınıza ve tüm yüzünüze yapıştırıp kahvaltı süresince yüzünüzde kalmalarını sağlayabilirsiniz. Ardından yüzünüzü ılık suyla yıkadıktan sonra günlük kreminizi sürebilirsiniz.

Çalışıyorsanız Mesai Bitti Evdesiniz Ve Saat 20:00 Buhar Banyosu Vakti

Hiç kuşkusuz yoğun ve koşuşturmaca ile geçen gününüzün sonunda yorulan yıpranan cildinizi dinlendirmenin ve bakımını yapmanın en güzel yollarından biri buhar banyosudur.  Zira yoğun buhar cildinizi tamamen derinlemesine temizleyecek  ve  cilt gözeneklerin açılıp  daha sağlıklı olmasına sebep olacaktır. Böylece kişisel gece bakımınız daha verimli geçecek cildiniz bundan olumlu etkilenecektir.

Basit bir şekilde buhar banyosunu şöyle yapabilirsiniz.  Geniş ve derin bir kasenin içerisini sıcak su ile doldurun.  İçerisine aktardan alabileceğiniz birkaç gül yaprağı ve birkaç damla gülyağı ekleyin. Başınızı buharın dışarı çıkmasını önleyecek şekilde bir havlu ile güzelce örtün. 3 – 5 dakika bekledikten sonra yüzünüze uyguladığınız buhar banyonuzu sonlandırın ve sürekli kullandığınız gece kremizi sürün. Hepsi bu kadar.

Saat 20:20 Buhar Banyosu Sonrası Kaşlarınızı Alabilirsiniz.

Genelde kaş almak için öğlen saatleri tercih edilsede siz bunun aksine akşam buhar banyosu sonrasını tercih edin. Zira uygulamanız sonrası cildiniz gece  uyku süresi boyunca  iyice dinlenir ve kaş alma işlemlerinin sebep olacağı şişkinlikler inmiş olur. Cildiniz daha nemli olacağı için daha kolay kaş alma işlemini yapabilirsiniz. Kaş alma işlemi sonrasında kaşlarınıza uygulayacağınız 3 dakikalık bir masaj ayrıca sizi oldukça rahatlatacaktır.

Saat 21:00 Ayak Bakımı Vakti

Her mevsim olmakla birlikte özellikle kışın haftada en az iki defa ayaklarınıza kapsamlı bir bakım yapmalısınız.  Kuşkusuz gün boyu sürekli olarak ayakkabının kapalılığı içinde kalmanın sebep olduğu nasırlaşmaya başlamış bölgelere süratle müdahale etmiş olursunuz.  Bu bakım için daha önce hazırladığınız orta dere ılık sabunlu su içinde ayaklarınızı 5 – 7 dakika bekletin.

Rahatladığınızı hissedin. Süre sonunda ayaklarınızı suyun içinden çıkarın ve topuk taşı ile sertliklere müdahale edip temizleyin. Tırnak diplerinizi iyice temizleyin.  Ayaklarınızı havlu ile iyice kuruladıktan sonra kaliteli bir kremle güzelce kremleyin.   Bu bakım sonrası  yatarken ayağınızdaki kremin gitmemesi için çorap giyebilirsiniz. Fakat bakım harici durumlarda çoraplı olarak yatmaya kendinizi alıştırmamız ayak sağlığınız için daha iyi olacaktır.

Saat 21:30 Uyku Öncesi Ilış Duş yada Sıcak Su Dolu Küvette 20 dakika Yatma Vakti

Banyonuzda oturun ve gevşeyin. Boyun ve omuzlarınıza orta sertlikte hareketlerle birkaç dakika masaj uygulayın. Bu masajı daha verimli hale getirmek için bir boyun ve omuz bölgelerinize birkaç damla lavanta yağı damlatabilirsiniz.  Uyguladığınız bu masaj sonrası 37 dereceden fazla sıcak olmayan dolu küvette 20 dakika yatın. Gözlerinizi kapatın ve zihninizde var olan bütün olumsuz düşünceleri tereddütsüz olarak söküp atın. Olumlu düşünceler içinde olun ve yüzünüze bir tebessüm yayın.

Böylece vücudunuz oldukça gevşeyecek  ve yatağınıza geçip yatmadan önce rahatlamış olacaksınız.  Banyonuzda küvet olmaması sorun teşkil etmeyecektir. Aynı şeyi duş başlığından tepenizden aşağı dökülen su ilede yapabilirsiniz.   Uyumadan önce ılık duş almayı periyodik bir alışkanlık haline getirmeniz iyi olacaktır.  Rahat bir uyku uyumak istiyorsanız yatağınıza geçmeden 30 dakika önce yiyeceğiniz bir kase yoğurt yada  bir bardak rezene çayı rahatlayıp gevşeyerek iyi bir uyku uyumanıza vesile olacaktır.

Benzer İçerikler
Yorumlar (0)
Yorumlarınız en az 30
karakter olmalıdır.

Henüz yorum bulunmuyor.