Hamileliğin 6. Haftası

 • 13
  • 7
  • 5
  • 4
  • 1
  • 0
Kaç haftalık hamile olduğunuzu öğrenmek için Gebelik Hesaplama sayfasına gidebilirsiniz.

6. Haftada Bebeğiniz

Bebeğiniz tatlı bir bezelye kadar büyük.
Bebeğiniz tatlı bir bezelye kadar büyük.
0,51 - 0,64 cm
0,51 - 0,64 cm
34
Hafta kaldı

Gebeliğin 6. haftası sürecinde, bebeğinizin gelişimi hızla devam etmektedir. Bebeğinizin bu süreçte boyutları başından popuna olan kısımda ortalama 2 ila 4 mm civarındadır. Büyümenin hızlandığı ve fiziksel gelişimlerin kendini dana net belli ettiği bir döneme girilmektedir. Bu sürecin sonunda bebeğinizin boyutları yaklaşık 3 katına kadar çıkacaktır. Hamileliğin 6. haftası anne adayları için de pek çok değişimin görüldüğü süreçleri beraberinde getirmektedir. Siz de gebelikte 6. haftaya girilmesiyle birlikte hem embriyoda hem de anne adayında ne tür değişimlerin görüldüğünü yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Hamileliğin 6. Haftası

Hamilelikte 6. Hafta

Gebelikte 6. hafta dönemi, bebeğinizin mercimek büyüklüğüne ulaştığı dönemdir. Ancak bu haftanın sonuna gelindiğinde bebeğiniz hafta başındaki boyutlarının 3 katına ulaşmış olacaktır. Birkaç hafta önce gerçekten hamile olup olmadığınızı düşünürken, gelinen bu noktada bebeğinizin belirginleşmeye başlaması kaçınılmazdır. Vücudunuzda açık bir şekilde hamilelik belirtileri görülmeye başlar. Bir başka deyişle dikkatli bakıldığında ve vücuttaki değişimler gözlendiğinde hamile olduğunuz dışarıdan da anlaşılabilir. İlk trimester döneminin belirtileri sıkıntılar yaratabilir. Bu sıkıntılar arasında;

 • Yorgunluk,
 • Mide bulantısı,
 • Kusma,
 • Hassaslaşan göğüsler veya göğüs uçları,
 • Baş ağrısı,
 • Kabızlık,
 • Halsizlik,
 • Ruh halinin sık sık değişmesi  

gibi sıkıntılar baş gösterebilir. Vücudunuzda yaşanan karmaşık biyolojik olaylara bir tepki olarak ortaya çıkan bu semptomlar, aslında bebeğinizin gelişme hızını gösteren belirtilerdir.

Hamileliğin 6. Haftası

Hamileliğin 6. Haftasında Annedeki Değişimler

Gebeliğin 6. haftasında anne vücudundaki değişimler, dış görünüş olarak halen net bir şekilde hamile olduğunuz belli olmasa da hamilelik hormonu adı verilen HCG nedeniyle sık sık tuvalete gitme ihtiyacı yaşamanızla görülebilmektedir. HCG hormonu, pelvik bölgesindeki kan akışını hızlandırır. Bu durum da anne adaylarının sık sık idrar yapmasına neden olur. Buna ek olarak hamileliğin 6. haftasında böbrekleriniz de kanınızı temizleme konusunda daha verimli bir performans göstermeye başlar.

Gebeliğin 6. haftasında anne adayının rahmi büyür ve genişler. Bu genişleme anne karnında idrar torbasına da baskı yapar. Bu durum da gebeliğin 6. haftasında sık sık idrara çıkılmasına neden olmaktadır. Ancak bu durumda endişelenecek herhangi bir problem görülmemelidir. İkinci trimester dönemine girilmesiyle birlikte rahminiz karın boşluğuna doğru çekileceği için mesanenize yapılan bu baskı da zamanla azalacaktır. Bu süreçte idrar yaparken, idrar kesenizin tamamen boşaldığından emin olabilmek için, tuvaletinizi yaparken öne doğru eğilmeniz tavsiye edilmektedir. Bu sayede sık sık tuvalete çıkma ihtiyacınızı bir nebze olsun giderebilirsiniz. Ancak tuvalete sık çıkmamak için sıvı alımını azaltmaya yeltenmeyin. Çünkü hamileliğin 6. haftasında da vücudunuz yüksek oranda sıvıya ihtiyaç duymaktadır.

Gebeliğin 6. Haftasında Bebeğin Durumu

Hamileliğin 6. haftasında bebeğin gelişimi, mercimek büyüklüğüne ulaşmıştır. Ancak bu haftanın sonunda bebeğinizin boyutları 3 katına kadar artmış olacaktır. Bu süreçte bebeğinizin burun, ağız ve kulakları şekillenmeye başlar. Bu haftada rahminizin içine bakabilme imkanınız olsaydı, embriyo üzerinde bebeğinizin siyah göz çukurlarının belirginleşmeye başladığı kafatasını görebilirdiniz. Bebeğinizin gelişmeye başlayan kulakları da kafasının her iki yan tarafında çukurlar oluşturmaya başlar.

Hamileliğin bu döneminde bebeğinizin kan dolaşımı da stabil bir şekilde devam ettiği için kalbi şu anda düzenli ritimde atar. Bu durum bebeğinizin kan dolaşımının devam ettiğini gösterir. Doğum anına kadar bebeğinizin kalbi dakikada 150 defa yani bir yetişkin kalp atış hızının iki katına ulaşan bir sürede atar. Hamileliğin 6. haftasında bebeğinizin kalbi toplamda 54 milyon kere atmıştır. Trimesterin bu döneminde bebeğinizin bağırsakları gelişir ve ileriki süreçte ciğerini meydana getirecek olan dokular da kendini ortaya çıkarır. Hamileliğin 6. haftasında bebeğin beyin, kaslar ve kemiklerin yanı sıra hipofiz bezi de gelişmeye başlar.

Hamilelikte İkiz Bebeklere Sahip Olma Şansı

Gebelikte ikiz bebek olma ihtimali, tamamen genetik bir durumdur. Eğer daha önceki dönemde kısırlık tedavisi gördüyseniz, büyük bir olasılıkla çoklu gebeliğe sahipsiniz. Ancak bu tür tedavi görsün veya görmesin herkes birden fazla bebeğe hamile kalabilir. Gebeliklerin yüzde 3’ünden fazlası çoklu gebelik yani ikizliktir. Ancak kısırlık tedavisi görmediyseniz, ikiz bebeklere hamile olma şansınız 89’da 1’dir. Üçüz veya daha fazla bebeğe hamile kalma olasılığınız ise çok daha düşüktür ve 565’te 1’dir.

·         Tek yumurta ikizleri gebelikte şans eseri meydana gelir. Tek yumurta ikizlerine hamile olma ihtimaliniz 250’de 1’dir.

·         Çift yumurta ikizlerine sahip olma ihtimaliniz üzerinde etkili olan pek çok faktör bulunmaktadır. Eğer kısırlık tedavisi gördüyseniz bu durumda çift yumurta ikizine hamile olma şansınız artar. Çünkü yapılan araştırmalara göre kısırlık tedavisi gören kadınlardan ortalama %25’i çoklu hamilelik yaşamaktadır.

Daha önceki hamilelik sürecinizde çift yumurta ikizlerine hamile kaldıysanız, bir sonraki gebelikte olasılık 2 kat artmaktadır. Çift yumurta ikizlerine sahip olmak da tamamen genetiktir. Ne kadar fazla hamile kaldıysanız, ikiz bebek şansınız o kadar artar. İkizlik büyük ve uzun kadınlarda kısa kadınlara göre daha yaygındır.

Gebeliğin 6. Haftasında Önemli Bilgiler

Hamileliğin 6. haftasıyla ilgili önemli hususlar, anne adaylarını yakından ilgilendirmektedir. Bu dönemde ultrason ile bakıldığında sadece bir gebelik kesesi görülmesine rağmen, bebeğinizin organları oluşmaya başlamıştır. Bebeğinizin boyutlar 3 mm’den küçüktür ancak kan dolaşımı başladığından kalbi atmaya başlamıştır. Bu dönemde doktorlar genellikle smear, kan ve idrar testi yaptırılmasını talep etmektedir. Gebelikte 6 haftalık dönem için önemli olan ne kadar yediğiniz yerine ne yediğiniz olmaktadır. Bu dönemde mutlaka size ve bebeğinize faydasından çok zararı olacak gıdalardan uzak durmanız tavsiye edilmektedir. Hamileliğin 6. haftası içinde bol bol yürümek ve yüzmek çok faydalıdır.

 

Benzer İçerikler
Yorumlar (0)
Yorumlarınız en az 30
karakter olmalıdır.

Henüz yorum bulunmuyor.