Hamileliğin 5. Haftası

 • 13
  • 7
  • 5
  • 4
  • 1
  • 0
Kaç haftalık hamile olduğunuzu öğrenmek için Gebelik Hesaplama sayfasına gidebilirsiniz.

5. Haftada Bebeğiniz

Bebeğiniz portakal çekirdeği kadar büyük.
Bebeğiniz portakal çekirdeği kadar büyük.
Çok küçük
Çok küçük
35
Hafta kaldı

Gebeliğin 5. haftası süreci, anne adaylarında artık vücudun hamilelik belirtilerini gözle görülür bir şekilde yansıttığı bir döneme denk gelmektedir. Bu süreçte hamileliğin iyiden iyiye kesinleştiği söylenebilir. Anne adayları yaşadığı erken hamilelik belirtilerini net bir şekilde yaşadığı için hamilelikten emin olmaya başlar. Evde yapılan doğum kontrol testlerinin en iyi sonucu verdiği sürecin hamileliğin 5. haftası olduğu söylenmektedir. Adet görmeniz gerektiği halde, henüz adet görmediyseniz, erken hamilelik belirtilerini de yaşamanızla birlikte adetten 10 gün sonra yapacağınız doğum kontrol testi neredeyse %99 oranında doğru sonuçlar verecektir.

Hamileliğin 5. Haftası

Gebeliğin 5. Haftası

Hamileliğin 5. haftasında henüz doktor muayenesine gitmediyseniz, gebelik şüphelerinize kesinlik kazandırmak için doktorunuzdan randevu almanız hem kendiniz hem de gelişmekte olan bebeğiniz için en faydalı harekettir. Henüz erken hamilelik döneminde yani ilk 3 aylık gebelik dönenimin başındasınız. İlk trimesterda olduğunuz için 5 haftalık gebelik döneminde bebeğinizin hücreleri, çok hızlı bir şekilde bölünmeye devam etmektedir.

Endoderm, ektoderm ve mezoderm olarak adlandırılan 3 tabakadan oluşan bebeğiniz. gebeliğin 5. haftası itibarıyla 3 mm boyutundan 5 mm civarına gelişim gösterir. İleriki süreçte bebeğinizin beyin ve omurilik sinirlerini oluşturan nöral tüp, ektoderm tabakasının üst kısmı üzerinden yavaş yavaş şekillenecektir. Bebeğinizin gelişiminde çok önemli bir tabaka olan ektoderm tabakası, ileride bebeğinizin cildi, saçları, tırnakları ve diş minelerini oluşturan yapıdır.

Hamilelikte 5. Hafta Gelişmeleri

Gebelikte 5. hafta değişimleri, anne adayının yeni hayatına ilk adımlarını attığı önemli anlara gebedir. Bu süreçte bebeğiniz gelişmek için sizin ona göndereceğiniz besinleri bekler. Aynı zamanda hamileliğin bu döneminde kendi fonksiyonel sistemlerini de geliştirmektedir. Bu dönemde bebeğinizin kendine ait dolaşım sisteminin oluştuğunu söylemek mümkündür. İlk doktor randevunuzda bebeğinizin kalp atışlarını duymaya tanıklık edebilirsiniz. Bebeğinizin dolaşım sistemini çalıştıran iki tüpten oluşan bir kalbi bu dönemde gelişir. Bebeğinizin bütün sistemi mezoderm adı verilen tabakadan oluşmaktadır. Bu tabakadan ilerleyen zamanda kemik ve deri altındaki dokular ile kaslar meydana gelecektir.

Ektoderm ve mezoderm tabakalarından sonra üçüncü tabaka olan endoderm ise ileriki süreçte bebeğinizin pek çok iç organını oluşturan yapıdır. Plasenta dışında endoderm tabakasından oluşan bebeğinize ait bölümler şu şekildedir:

 • Bebeğinizin akciğerleri,
 • Erken üriner sistemi,
 • Karaciğeri,
 • Bebeğinizin genel olarak iç organlarını

Hamileliğin 5. haftası dönemine giriş yapmanız durumunda plasenta öncül haliyle de olsa oluşumunu tamamlamaya başlar durumdadır. Böylelikle plasenta üzerinden bebeğinizin dolaşım sisteminde kullanılması için bebeğinize oksijen aktarımı yapılır.

Hamileliğin 5. Haftası

Hamileliğin 5. Haftasında Annedeki Değişimler

Gebeliğin 5. haftasında vücudunuzdaki değişimler, hamilelik belirtilerinin net bir şekilde anlaşılmaya başlanmasını sağlamaktadır. Her ne kadar pek çok hamilelik semptomunu görmüş olsanız da bu ay itibarıyla adet görmemeniz önemli bir değişim olarak karşınıza çıkacaktır. Bazı kadınlarda bu dönemde kanamalar görülebilmektedir.

Hamile kadınların büyük bir kısmı, gebelik döneminin ilk 3 aylık sürecinde zaman zaman kanamalar görebilirler. Halk arasında bu kanamalara “yerleşme kanaması” adı verilmektedir. Fakat bu dönemde kanamaların yoğun bir şekilde yaşanması durumunda doktorunuzla mutlaka görüşmeniz gerekmektedir.

Hamileliğin bu dönemlerinden itibaren yaşam kalitenizi biraz değiştirecek ve belki bir nebze düşürecek sıkıntılarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Gebelikte 5. haftada sabahları yataktan kalkmada zorluklar görülebilir. Buna ek olarak gün içinde de yorgunluklar yaşanabilir. Ancak bu tür yorgunluklar sebebiyle kendinizi kötü hissetmemeniz tavsiye edilmektedir. Gebeliğin bu dönemindeki sıkıntılar tamamen hormonlardaki değişimlerden kaynaklanmaktadır ve bu hormonlar kısa süre sonra rayına oturacaktır.

Gebeliğin 5. Haftasında Bebeğin Durumu

Hamileliğin 5. haftasında bebekteki değişimler, HCG hormonu artışıyla hız kazanmaktadır. Bilindiği gibi hamilelik hormonu olarak adlandırılan bu hormon, ev tipi hamilelik testinin de temel çalışma prensibini oluşturmaktadır. Bebeğinizin kalp ve dolaşım sistemi bu dönemde çalışmaya başlar. Haşhaş tohumu kadar olan bebeğinizin kalbi artmaya başlar ve doktor muayenesinde duyulabilir seviyededir. Gebeliğin 5. haftasında vajinal yolla yapılan ultrason ile bebeğin gelişim sürecini görmek mümkündür.

Gebelik kesesi içinde bebeği ve kalp atışlarını görmek henüz mümkün olmamaktadır. Gebeliğin 5. haftasında annedeki belirtiler de ağırlaşmaya başlar. Rahme olan baskı nedeniyle anneler bu dönemde sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hissederler. Bununla birlikte mide bulantıları ve karındaki şişkinlik hissinde de artış görülür. Hamileliğin ikinci ayından itibaren vücutta fiziksel açıdan büyük değişimler görülür. Göğüslerde veya göğüs ucunda ağrı ve aşırı hassaslık olabilir, meme ucunun rengi koyulaşır ve etrafındaki bezelerin sayısında artış görülür.

Hamilelikte Beslenme Düzeni

Gebelikte sağlıklı beslenme düzeni oturtmak anne adayları açısından oldukça önemlidir. Bebeğinizin sağlığı açısından bu dönemde yaptıklarınız adeta bir yol haritası oluşturmaktadır. Eğer kendi sağlığınıza ve bebeğinizin sağlığına dikkat etmeden beslenirseniz, bebeğinizin de gelişme sürecinde geri dönüşü olmayan hasarlarla karşılaşmasına neden olabilirsiniz.

Bu sebeple hamilelikte özellikle bu haftalardan itibaren anne adaylarının yediklerine ve içtiklerine aşırı dikkat etmeleri tavsiye edilmektedir. Bu süreçte beslenirken folik asit almayı ihmal etmeyin. Erken dönemlerde eksikliğini hissedeceğiniz folik asidi, kırmızı et veya balıktan ya da yeşilliklerden alabilirsiniz. Zararlı alışkanlıklarınızı da bu dönemde kesin olarak bırakmanız çok önemlidir.

Hamileliğin 5. Haftasında Doktor Kontrolü

Gebeliğin 5. haftasında hekim muayenesi de önemlidir. Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirebilmek için doktorunuzla iletişim halinde olmaya gayret edin. Henüz bir randevu almadıysanız en kısa sürede doktor kontrolüne gidin. Yakın zamanda yapılmış olan kan tahlil sonuçlarınızı da muayeneye götürebilirsiniz. Hamileliğin 5. haftası dönemine yapılan doktor muayeneleri, özellikle genetik faktörün çok yüksek olduğu hastalıklarda, doktorun nasıl bir hamilelik süreci önereceğini belirlemesinde de etkili olacaktır.

Benzer İçerikler
Yorumlar (0)
Yorumlarınız en az 30
karakter olmalıdır.

Henüz yorum bulunmuyor.