Hamileliğin 1. Haftası

 • 13
  • 7
  • 5
  • 4
  • 1
  • 0
Kaç haftalık hamile olduğunuzu öğrenmek için Gebelik Hesaplama sayfasına gidebilirsiniz.

1. Haftada Bebeğiniz

Henüz bebeğiniz oluşmadı.
Henüz bebeğiniz oluşmadı.
Henüz yok
Henüz yok
39
Hafta kaldı

Gebeliğin ilk haftası, anne adaylarının en çok merak ettikleri ve zaman zaman tedirginlik hissettikleri bir konudur. Hamileliğin ilk haftasında ne tür belirtilerin meydana geldiği ve bebeğin oluşmaya başlayıp başlamadığı en çok merak edilen sorulardandır. Anne adaylarının hamilelik serüvenin ilk adımları olan hamileliğin 1. haftası, hem fiziksel hem de psikolojik değişimlerin görülmeye başlandığı bir süreçtir. Siz de hamileliğin ilk haftasında meydana gelen değişimleri dikkatli bir şekilde gözlemleyerek bu konuda kendi sorularınızı yanıtlayabilirsiniz.

Hamileliğin 1. Haftası

Gebeliğin İlk Haftası

Hamileliğin ilk haftası boyunca henüz ortada bir bebek yoktur. Ancak vücut, döllendiği için yumurtlama gününe hazırlık yapmaya başlamıştır. Rahmin iç çeperinde kalınlaşma, gebeliğin ilk haftasından itibaren meydana gelen bir değişimdir. Döllenmiş yumurtanın gelişimi için rahmin iç çeperinde yumuşak bir yatak oluşur ve yavaş yavaş hazırlıklar olgunlaşmaya başlar. Henüz ortada bir bebek olmadığı halde bu değişimler de hamilelik olarak kabul edilmektedir. Çünkü spermin yumurta ile buluştuğu anı tam olarak tespit etmek zordur. Tam olarak belirlenmesi zor olmayan tek tarih, son adet tarihini ilk günüdür. Dolayısıyla doktorlar da hamileliğin başlangıç tarihini belirlemek için son adet tarihini standart başlangıç tarihi olarak kullanmaktadır.

Hamileliğin İlk Haftasında Görülen Belirtiler

Gebeliğin birinci haftasında görülen hamilelik belirtileri, anne adaylarının kendi vücutlarında ve psikolojik durumlarında meydana gelen değişimleri gözlemleyip çıkarım yapabilecekleri konulardır. Vücudunuzdaki pek çok değişim, hamile olduğunuza işaret ediyor olabilir. İlk hafta hamilelik belirtileri arasında en sık rastlanan durumlar ve belirtiler şunlardan oluşmaktadır:

 • Düzenli adet döneminin gecikmesi,
 • Mide bulantısı ve kusma,
 • Yiyeceklerden tiksinme veya aşerme,
 • Halsizlik, yorgunluk ve aşırı uyku halinde olma,
 • Sık sık idrar yapma,
 • Ağızda metalik tat oluşumu,
 • Göğüslerde aşırı hassasiyet ve gözlenen fiziki değişimler,
 • Pelvik bölgesinde aşırı hassasiyet,
 • Kokulara karşı duyarlı olma

Hamilelikte ilk 1 haftalık dönemin anlaşılmasında bu belirtilere dikkat edilebilmektedir. Fakat bu belirtilerin birden fazla olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca hamilelik sürecinde hissedilen ve yaşanan belirtiler, bir kadından bir diğerine göre farklılık gösterebilmektedir. Ancak tüm kadınlarda ortak olan hamilelik belirtisi adet gecikmesidir.

Gebelik Şüphesinde Doktora Ne Zaman Gidilmelidir?

Hamilelik şüphesinde doktora gitme zamanı, önemli bir konudur. Çünkü hamile olan anne adayı ile bebeğinin sağlıklı gelişimi için doğum öncesinde uzman bakımı ve takibi şarttır. Hamile olduğunuz konusunda şüpheleriniz varsa, vakit kaybetmeden doktordan randevu almanız gerekmektedir. Bu randevu, adet döneminiz geciktikten sonra en yakın zamanda olabilir. Eğer bir doğum kontrol yöntemi kullanıyorsanız, doktorunuza bu konuda bilgi vermeniz gerekir. Doğum kontrolünde hiçbir yöntemin %100 etkili olmadığı bilinmektedir. Bununla birlikte hamile olduğunuz konusunda kendinizden eminseniz doğum kontrol hapı kullanmayı da bırakmanız önemlidir. Aynı zamanda rahim içi spiral kullanırken de hamilelik oluşabilmektedir. Yine de mümkün olan en kısa sürede doktor muayenesine başvurmak faydalıdır.

1 Haftalık Gebelik Kan Testiyle Belli Olur Mu?

Kan testi ile 1 haftalık hamileliğin tespiti mümkün olan bir durumdur. Bu süreçte vücudunuzda hem fiziksel hem de psikolojik olarak birtakım hamilelik belirtileri keşfettiyseniz ve ayrıca adet gecikmesi yaşıyorsanız, kan testi yaptırarak kesin sonuca ulaşabilirsiniz. Eğer adet tarihinizin üzerinden 1 hafta geçtiyse ve bu sürecin ardından kanda gebelik testi yaptırdıysanız, pozitif sonuç görme ihtimaliniz bulunmaktadır.

Hamilelikte 1. Gün Değişimleri

Gebelikte ilk gün değişimleri, hamile olduğunu öğrenen anne adaylarının vücutlarında yaşanan farklılıklar hakkında bilgi sahibi olmaları için önemlidir. İlk günde yumurta hücresi ile spermin birleşmesinden tek hücreli bir organizma oluşur. İlerleyen aylarda zigot adı verilen gözle görülmesi hayli zor olan bu tek hücre gelişecektir. İlk güne hamile kalmak veya döllenmek denir. Spermin yola çıkmasından sonra fallop tüpünde (yumurtalıklarla rahmi bağlayan tüp) bulunan yumurtaya ulaşması yaklaşık 12 saat almaktadır. Yüzlerce spermin yumurtaya yönelmesine rağmen sadece bir tanesi yumurtanın dış yüzeyinden içeri girer ve döllenme gerçekleşir. Tıpkı kırmızı kan hücrelerinin vücudunuzdaki üretiminin farkında olmadığınız gibi döllenme sürecinin de farkında olamazsınız. Döllenme dönemi, yumurtlamadan önceki beş gün ile yumurtlama günü arasındaki zamana yayılmaktadır.

Hamilelikte 2. Gün Değişimleri

Gebelikle ikinci gün değişimleri, hücre bölünmesiyle başlamaktadır. Yumurta hücresi ile spermin oluşturduğu tek hücre bölünerek, iki hücreli bir kürecik meydana getirir. Bu hücre küreciği fallop tüpünde serbestçe hareket eder. Tüpün içini döşeyen küçük tüylerin (cilia) hareketleri ve yerçekimine göre oradan oraya gider. Bu günde önce bağışıklık baskılayıcı protein olan EHF üretilir Erken hamilelik faktörü (EHF) olmazsa, bedeniniz gelişmekte olan bebeğin hücresine tıpkı bir bakteri veya virüs gibi davranarak yabancı madde sanıp saldırır. EHF geliştiği için bebeğiniz risklerden uzak gelişimini sürdürür.

Hamilelikte 3. Gün Değişimleri

Gebelikte üçüncü gün değişimleri, son 48 saat içinde gerçekleşen hücre bölünmelerini takip eder. Hücrede birbirine eş şekilde 3 veya 4 bölünme gerçekleşir. Bunun ardından birbirine sıkı sıkıya bağlı, katı bir küre şeklindeki iki hücre önce dört sonra sekiz sonra da 16 hücreye bölünür. Başlangıçtaki hücre kendiden daha küçük birimlere bölündüğü için bebeğin toplam büyüklüğü artsa bile bu artış henüz çok azdır. Bebeğinizin hücreleri, yumurtada depolanmış olan besin maddelerinden beslenir.

Hamilelikte 4. Gün Değişimleri

Gebelikte dördüncü gün değişimleri, bölünen 16 hücrenin fallop tüpünün ucuna ulaşmasıyla başlar. Bu sürecin devamında rahmi kaplayan ve yüksek seviyede yağ ile şeker içeren dokunun salgılarıyla bir miktar beslendiği görülür. Hücre küreciği, yuvalanmaya hazırlık için bu salgıyı yapışkan hale getiren bikarbonat salgılar. Kısa bir zaman önce döllenmiş olan yumurta hala gözle görülemeyecek kadar küçüktür fakat bugün içinde veya yarın rahminize girecektir.

Hamilelikte 5. Gün Değişimleri

Gebelikte beşinci gün değişimleri sırasında hücre küreciğinde önemli farklılıklar meydana gelir. Hücreler tarafından salgılanan sıvı, hücre küreciğinin merkezine geçer ve hücreleri iki gruba ayırır. Dışarıda kalan grup hamileliği destekler ve embriyonik disk adı verilen içeride kalan grup ise bebeğinizi oluşturur. Hücre küreciği dün rahminize girmediyse, bugün girecektir. Beden hücre küreciğinin salgıladığı EHF sebebiyle henüz bebeğin farkında değildi.r

Hamilelikte 6. Gün Değişimleri

Gebelikle altıncı gün değişimleri, iki hücre grubunu ayıran sıvının hücre küreciğinin merkezine geçmesiyle başlar. Sıvıyla dolu olan hücre küreciği, rahminizin yapışkan yüzeyine tutunur. Hücre küreciğinin içinde bölünmeler devam ettiği için şimdi yüzlerce hücre bulunmaktadır. Bu hücrelerden bazıları kürecik içinde bir tümsek oluşturmak için bir araya gelir. Yuvalanma sırasında teması gerçekleştiren dıştaki hücrelerle rahim yüzeyindeki hücreler kaynaşır.

Hamilelikte 7. Gün Değişimleri

Gebelikte yedinci gün değişimleri, yuvalanma sürecini devam ettirir. Rahme yapışan hücre küreciği tutunduğu rahimden oksijen ve besin maddeleri almaya başlar. Bu sırada rahim yüzeyindeki bazı dokuları kaldırıp kendine yer açar. Bunun sonucunda hamileliğin 1. haftası olan bu günde hafif bir kan lekesi görülebilir. Anne adaylarının bu hafif kanamayı adet kanaması sanmaması gerekmektedir. Çünkü bu belirti hamileliğinizin başladığının işaretidir.

 

 

 

Benzer İçerikler
Yorumlar (0)
Yorumlarınız en az 30
karakter olmalıdır.

Henüz yorum bulunmuyor.