Hamileliğin 9. Haftası

 • 13
  • 7
  • 5
  • 4
  • 1
  • 0
Kaç haftalık hamile olduğunuzu öğrenmek için Gebelik Hesaplama sayfasına gidebilirsiniz.

9. Haftada Bebeğiniz

Bebeğiniz yeşil bir zeytin kadar büyük.
Bebeğiniz yeşil bir zeytin kadar büyük.
2,54 cm
2,54 cm
31
Hafta kaldı

Gebeliğin 9. haftası süreci, anne adaylarının merakla takip ettiği bir dönemdir. Bebek iyiden iyiye büyümeye ve fiziksel olarak gelişmeye başlar. Bebeğin bu büyümesi, karındaki idrar kesesine yapılan baskıyı artırdığı için anne adaylarında sık sık idrara çıkma ihtiyacı görülebilmektedir. Hamileliğin 9. haftası itibarıyla hala ilk trimesterin içinde olduğunuz görülmektedir. Hamilelik belirtileriniz de hızlı bir şekilde kendini göstermeye devam eder. Aynı zamanda bu dönem itibarıyla bebeğinizin fiziki gelişiminde de önemli yenilikler ortaya çıkar. Siz de hamileliğin 9. haftasından itibaren hem bebeğinizde hem de kendi vücudunuzda ne tür fiziksel ve psikolojik değişiklikler ortaya çıktığını merak ediyorsanız yazımızdan detayları öğrenebilirsiniz.

Hamileliğin 9. Haftası

9. Hafta Gebelik Süreci

9. hafta hamilelik dönemi, itibarıyla hala ilk trimesterin içindesiniz. Gebelik belirtileriniz tüm hızıyla devam eder. Hamileyken aklınız hep bebeğinizin gelişiminde olduğu için zaman akmıyor gibi gelir fakat döllenmenin gerçekleştiği ilk andan itibaren bu ana kadar bebeğiniz için önemli gelişmeler yaşanmıştır. Bu haftanın sonuna gelindiğinde bebeğiniz, biyolojik olarak embriyodan fetüse dönüşümünü tamamlayacaktır. Boyut olarak neredeyse büyükçe bir zeytin tanesi kadar olan bebeğiniz için vücudunuzda yeni belirtiler ve hazırlıklar görülebilir.

Gebelik döneminin 9. haftası itibarıyla hamilelik semptomları da belirginleştiği için can sıkıcı durumlarla karşılaşabilirsiniz. Ancak bu noktada endişeli olmanıza ve bebeğinizin sağlığında olumsuz durumlar ortaya çıkmasından korkmanıza gerek yoktur. Zor günler geçirseniz de sabırlı ve sakin tavrınızı korumanız çok önemlidir. Hamileliğin ikinci trimester dönemine doğru semptomlar azalacağı için bir nebze daha rahat bir hamilelik yaşamı sizi bekliyor olacaktır. İlk trimester döneminde vücudun çeşitli yerlerinde ufak kramplar ve sancıları görülmesi gayet doğaldır. Ancak bu dönemde hem kendi sağlığınızı zinde tutmak hem de bebeğinizi daha rahat ve sağlıklı tutmak için fiziksel aktiviteleri kesmemeye dikkat etmeniz tavsiye edilir. Bu yüzden fırsat buldukça hareket halinde kalmalısınız.

Hamileliğin 9. Haftasında Bebeğin Durumu

Gebeliğin 9. haftasında bebeğin gelişimi hız kazanmaktadır. Döllenmenin ilk gerçekleştiği andan itibaren geçen bu kadar sürede bebeğinizin boyutları yaklaşık 2.5 cm seviyesine ulaşır. Bebeğiniz bu dönemde irice bir zeytin kadardır. Ancak şekil itibarıyla yaşanan gelişmelerle her geçen gün insana biraz daha benzemeye başlar. Temel vücut parçaları oluşur ve ilerleyen zamanlarda bu parçalar daha da detaylanarak gelişecektir. Bebeğinizin kol ve bacaklarından el ve ayakları belirgileşmeye başlamaktadır. Bebeğinizin hızlı kan dolaşımını sağlayan minik kalbinin dört ocağa bölünmesi de hamileliğin 9. haftasında gerçekleşir ve kalp kapakçıklarının şekillenmesi bu haftanın sonunda tamamlanır.

9 haftalık gebelik döneminde, bebeğinizin vücudunda kaslar, sinirler ve organlar aktif bir şekilde çalışmaya başlar. Bu değişikliklerle birlikte bebeğinizin vücut fonksiyonları da gelişim gösterir. Ancak bebeğiniz kas gelişiminin bir tepkisi olarak ilk hareketlerine başlamış olsa da siz bu hareketleri henüz hissedemezsiniz. Anlık refleks hareket gibi olan küçük kıpraşmaların daha büyük hareketlere dönüşmesi ve sizin bu hareketleri hissedebilmeniz için 2 aya yakın zaman geçmesi gerekecektir.

Hamileliğin 9. Haftası

Hamileliğin 9. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Gebeliğin 9. haftasında vücudunuzda görülen değişiklilikler, bel ve karın çevrenizde yoğunlaşsa da henüz dışarıdan net bir hamile olarak görünmüyor olabilirsiniz. Ancak 9. haftadaki hamilelik sendromları ve semptomları biraz daha ağırlaşmaya başlayabilir. Bu dönemde hamile kadınlarda görülen fiziksel ve ruhsal değişimlerden bazıları şunlardır:

 • Giderek artış gösteren sabah mide bulantıları,
 • Karın ve bel bölgesinde kramplar,
 • Çabuk yorulma,
 • Uzun süren uyku hali ve uyku ihtiyacı,
 • Ruhsal dengesizlik

Her geçen gün kendinizi anne olmaya hazır hissetmenize rağmen fiziksel olarak hamile gibi görünemediğiniz için aceleci davranmanız ve panik yapmamanız gerekmektedir. Bu dönemde ruh hali çok değişken olabilir. Yapılan araştırmalara göre birçok kadında söz konusu ruha hali değişikliği gebeliğin 6 ila 10 haftaları arasında görülmektedir. İkinci trimester dönemine geçildiği zaman bu belirtiler ciddi oranda azalır ancak hamileliğin son döneminde yeniden ortaya çıkabilir.

9. Hafta Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

9. hafta gebelikte dikkat edilmesi gereken hususlar öncelikle sıcak ortamdan kaçınmanız gerektiğidir. Sauna, sıcak küvet, hamam ve kaplıcalardan uzak durmanız bu dönemde tavsiye edilmektedir. Çünkü normalden fazla sıcak ortamlarda bulunduğunuzda vücudunuzun ısısı da yükseleceği için bu sıcaklık bebeğinizin gelişimine olumsuz etki oluşturabilir. Kış döneminde hamilelik yaşıyorsanız elektrikli battaniyelerden de uzak durmanız önerilir. Özellikle karın çevrenizde yaratacağınız elektromanyetik alanın bebeğinize zararı dokunabilir.

Gebeliğin 9. haftası itibarıyla beslenme düzenine ve önemine de dikkat ederek öğünlerinizi sık sık ancak az porsiyonlar halinde tüketmelisiniz. C vitamini tüketimi oldukça önemlidir. Her gün mutlaka C vitamini içeriği bakımından zengin meyveleri yemeniz şarttır. Çilek, portakal, mandalina gibi meyveleri tüketin, limonu bitki çaylarınızdan ve salatalarınızdan eksik etmeyin.

Gebeliğin 9. Haftasıyla İlgili Önemli Bilgiler

Hamileliğin 9. haftası hakkında önemli noktalar konusunda bilinçli hareket etmeniz gerekir. Gebeliğin bu döneminde bebeğinizin baş ve vücut büyüklüğü neredeyse aynı seviyededir. Bunun sebebi bebeğin gelişiminde ilk olarak beyin öne çıktığı için buna bağlı olarak kafatası hızla gelişim gösterir. Beyin hızlı bir şekilde gelişmelidir ki vücut fonksiyonlarını kontrol etsin ve vücudun kontrol sistemini devralmaya başlasın.

Gebeliğin bu döneminde vücuttan çıkan kol ve bacaklar bedene oranla kısadır. Bebeğinizin bütün uzuvlarının orantılı bir hale gelmesi için 12. hafta ve sonrası önemlidir. Doktor muayenesine giderek hamileliğin 9. haftası dönemi içinde bebeğinizi ultrason ile hareketlerini inceleyebilirsiniz. Ancak net bir görüntü alabilmek için bebeğinizin uygun bir pozisyonda olması şarttır. Hamilelik sürecinde bu haftanın sonunda beliniz kalınlaşmaya başlayacaktır.

 

Benzer İçerikler
Yorumlar (0)
Yorumlarınız en az 30
karakter olmalıdır.

Henüz yorum bulunmuyor.