Hamileliğin 4. Haftası

 • 13
  • 7
  • 5
  • 4
  • 1
  • 0
Kaç haftalık hamile olduğunuzu öğrenmek için Gebelik Hesaplama sayfasına gidebilirsiniz.

4. Haftada Bebeğiniz

Bebeğiniz bir haşhaş tohumu kadar büyük.
Bebeğiniz bir haşhaş tohumu kadar büyük.
Çok küçük
Çok küçük
36
Hafta kaldı

Gebelik sürecinin 4. haftası da en çok merak edilen süreçlerden biridir. Bu dönemde ruh hali dalgalanmaları sık görülen belirtilerdendir. Bununla birlikte mide bulantısı ve kramp gibi olağan erken hamilelik semptomları sık biçimde ortaya çıkmaktadır. PMS adım verilen menstrual öncesi sendrom benzeri belirtikler görülebilmektedir. Siz de anne adayı olarak, hamileliğin 4. haftası içinde hem fiziksel olarak hem de ruhsal açıdan vücudunuzda ne gibi değişimler meydana geldiğini merak ediyorsanız, bu yazımızda detayları bulabilirsiniz.

Hamileliğin 4. Haftası

4. Hafta Gebelik

Gebeliğin 4. haftasında, pek çok anne adayı hamileliğin ilk haftaları olduğu için henüz hamile olduğunun farkına bile varmamaktadır. Döllenmenin gerçekleşmesinden sadece bir hafta sonrası olan bu süreçte bebek oluşumu hala emekleme sürecinde kabul edilmektedir. Gebelik döneminin dördüncü haftası itibarıyla neler olduğunu merak ediyorsanız bu yazımızdan öğrenebilirsiniz. Hamileliğin 4. haftasında, vücudunuzda ciddi oranda sayılabilecek değişimler meydana gelebilir. Bu süreçteki değişimler sabit değil çeşitli şekillerde ortaya çıkabilmektedir.

Nitekim bazı anne adaylarında ruha hali değişkenlik gösterirken bazılarında da fiziksel olarak mide bulantısı ve kramp gibi olağan hamilelik belirtileri görülebilmektedir. Bazı kadınlarda rahatsızlık verici PMS benzeri durumlarla karşılaşılabilmektedir. Ancak bazı kadınlarda da hiçbir semptom göstermemesi de mümkündür. Hissetseniz de hissetmeseniz de hamilelik testlerinin güvenilir bir sonuç vermesi için hala erken sayılabilecek bir dönemin içindesiniz.

Hamileliğin 4. Haftasında Neler Oluyor?

Gebeliğin 4. haftasında meydana gelenler, her anne adayını meraklandırmaktadır. Hamileliğin 4. haftası itibarıyla döllenmiş yumurta ve rahim bağlantısı kurulur. Blastosist adı verilen bebeğiniz, bu dönemde değişim geçirerek kendisini rahim çeperine yapıştırır. Bu sürecin yüzde 30’luk bir kısmında hücre kümelerinin rahim duvarı içinde tünel açması söz konusudur. Bu gelişmeyle birlikte emplantasyon yani aşılama kanaması meydana gelmektedir.

Hamilelikte emplantasyon kanaması genellikle nadir görülen bir kanama tipidir. Açık pembe, kırmızı veya açık kahve tonlarında kanama görülebilmektedir. Bunun yanı sıra bu kanama tahmin edilen regl döneminden daha önce ortaya çıkar ve bu durumda herhangi bir sağlık sorununun olduğunu göstermez. Karnınızda hafif bir baskı hissetmeye başlarsanız, endişelenmenize gerek yoktur. Ayrıca hamileliğin 4. haftasından itibaren göğüslerde hafif hassasiyet ve bir miktar büyüme görülebilir. Fakat göğüslerde yaşanabilecek büyüme atakları da zaman zaman kendini gösterebilir.

Gebeliğin 4. Haftasında Bebeğin Durumu

Hamileliğin 4. haftasında bebek gelişimi, döllenmeden 12 gün sonra başlayan yumurta hormonu salgılanmasıyla hız kazanmaktadır. HCG adı verilen hamilelik hormonu, korpus luteum’u uyarır ve böylelikle hamilelik biyolojik olarak desteklenmeye başlar. Plasentanın bağlandığı yerden ayrılmaması için vücut progesteron ile östojen üretir. Bu durum da plasentanın yaklaşık 6. haftaya ulaşmasına kadar aralıksız devam etmektedir. Gebeliğin 4. haftasından itibaren bebeğiniz yani embriyonun gelişim periyodu devreye girmektedir. Bu süreçte yaşanabilen gelişmeler şunlardır:

·         Hamileliğin bu sürecinden 10. haftasına kadar bebeğin tüm iç organları ve hatta bazı vücut fonksiyonları da gelişmeye başlar.

·         Bu dönem bebeğin gelişiminde herhangi bir sorun yaratabilecek en savunmasız dönemdir.

·         Bu periyot içinde bebek henüz embriyo halindedir ve boyutu bir haşhaş tohumu kadardır.

·         Yaklaşık 3 mm boyutundaki embriyo, epiblast ile hipoblast adıyla adlandırılan katmanlara sahiptir. Çok küçük olmasına rağmen embriyonun 3 farklı bölümü bulunmaktadır.

Embriyonun ilk bölümünde beyin ve merkezi sinir sistemi gelişmeye başlar. Sinir tüplerinin oluşumu bu dönemden itibaren hız kazanır. Embriyonun diğer iki bölümü ise kalp ve dolaşım sistemi ile akciğer ve bağırsak sistemini geliştirmektedir. Epiblast ve hipoblast katmanları ise bebeğin tüm organlarının ve vücut uzuvlarının gelişmesine katkı sağlayan bölümlerdir. Gebeliğin bu döneminde ilksel plasenta da iki katmana sahiptir.

Hamileliğin 4. Haftası

Gebeliğin 4. Haftasında Embriyo Gelişimi

Hamileliğin 4. haftasında embriyo büyümesi hız kazanmaktadır. İlksel plasentada bulunan hücreler, rahim içi boyunca tünel benzeri yapılara açarak, annenin kan sıvısının plasentaya doğru hızla akmasını sağlamaktadır. Bu aktarım sayesinde plasentanın büyümesi için gerekli olan besin ve oksijen ihtiyacı karşılanır. Bunun yanı sıra hamileliğin 4. haftasında bebeğin doğum gerçekleşene kadar kalacağı evi olan amniyon kesesi ve içindeki kendine has sıvısı oluşmaktadır.

Henüz bu süreçte siz gerçekten hamile olup olmadığınızı merak ederken ve bazı şüpheler duyarken, bebeğiniz kendi evini oluşturmaya devam etmektedir. Blastosist, fallop tüpünden rahme uzanan yolculuğunu tamamladığı için bu dakikadan sonra bebeğin gelişimi de başlamıştır. Rahim astarı ve içinde bir defa açılan oyuntular, hamileliğin son 8 ayı ve daha sonra bir ömür boyunca kırılmayacak olan hücre bağları oluşturmaktadır. İşte bu hücre bağlar anneliğin verdiği biyolojik armağanlardan biridir.

Hamileliğin 4. Haftasında Vücuttaki Değişimler

Gebeliğin 4. haftasında bedendeki değişimler de yavaş yavaş gözle görülmeye başlamaktadır. Döllenmiş yumurta, rahim içinde tünel oluşturacak şekilde ilerlediği için bir miktar kanama görülmesi çok olasıdır. Ancak bu dönemde herhangi bir gebelik semptomuna sahipseniz, bu kolay kolay fark edilmez. Hassas bir bünyeye sahipseniz;

·         Yorgunluk hissi,

·         Mide bulantısı,

·         Karında şişkinlik,

·         Göğüslerde hassasiyet,

·         Saç ve deride gözler görülür doku değişimleri

yaşamanız çok doğaldır. Hamilelik testinizin pozitif çıkmasından sonra artık yaşamınızdaki bazı kuralları değiştirerek atacağınız tüm adımları çift kişilik düşünmeniz gerekmektedir.

Hamilelikte Bilinmesi Gerekenler

Gebelik sürecinde bilinmesi gereken hususlar arasında saç boyama konusu da merak edilmektedir. Hamilelikte saç bakımının nasıl olması gerektiği uzman doktorlar tarafından açıklanmaktadır. Öncelikle hamileliğin 4. haftası sürecindeyken saç boyatmaktan kaçınmanız tavsiye edilmektedir. İlk 3 aylık dönemi geçirdikten sonra doktorunuzun uygun görmesi halinde dip boya yerine röfle saç bakımı yaptırabilmeniz mümkün olmaktadır.

 

 

Benzer İçerikler
Yorumlar (0)
Yorumlarınız en az 30
karakter olmalıdır.

Henüz yorum bulunmuyor.