Hamileliğin 2. Haftası

 • 13
  • 7
  • 5
  • 4
  • 1
  • 0
Kaç haftalık hamile olduğunuzu öğrenmek için Gebelik Hesaplama sayfasına gidebilirsiniz.

2. Haftada Bebeğiniz

Henüz bebeğiniz oluşmadı.
Henüz bebeğiniz oluşmadı.
Henüz yok
Henüz yok
38
Hafta kaldı

Hamileliğin 2. Haftası

Gebeliğin ikinci haftası, birtakım değişikliklerin anne adayını beklediği bir süreçtir. Gebeliğin bu haftasında yumurtanın gelişmesi ve seçilmesi meydana gelmektedir. Bu hafta, yumurtalardan sadece bir tanesi seçilir ve bebeğinizin biyolojik temelleri atılmaya başlar. Hamiliğin 2. haftası esasında “yumurtaların seçilme haftası” olarak değerlendirilebilmektedir. Eğer yumurta 24 saatlik süre içinde spermi bulursa, hamilelik biyolojik açıdan başlayacak demektir. Bu süreçler, hamilelik döneminin ilk haftaları olduğu için, anne adayı hamile olduğunun farkına varamayacaktır ancak bu süre içinde bebeği oluşturacak hücrede birtakım değişiklikler meydana gelmeye başlayacaktır.

Hamileliğin 2. Haftasında Bebekte Meydana Gelen Değişimler

Gebeliğin ikinci haftasında bebekte oluşan gelişmeler, ilk haftaya göre daha hızlı bir sürece girmektedir. Hamileliğin başladığı yani yumurta ile sperm hücresinin birleştiği andan itibaren, her gün anne adayı olarak siz de ve bebeğinizde birtakım değişimler meydana gelmektedir. Bu değişimler siz doğum yapıp bebeğinizi kucağınıza alıncaya kadar devam eder. Hamilelik sürecinin ikinci haftasında bebeğin gelişmeye devam ederken siz de birtakım değişimler görülmeye başlamaktadır. Bunların en başında endometrium adı verilen rahim ağzının kalınlaşmaya başlamasıdır. Bu kalınlaşmanın nedeni doğal olarak embriyonun rahimde rahatlıkla kalabilmesi içindir. Bu değişimler kendini göstermeye başlarken bir yandan da bu bölgede biraz kanlanma görülmesi doğaldır. Bu nedenle söz konusu kanlanmanın adet kanamasıyla bir alakası olmadığının farkına varmak gerekir.

Hamileliğin 2. Haftasında Anne Adayında Meydana Gelen Değişimler

Gebeliğin ikinci haftasında anne adayında oluşan değişimler, bebeğinizi oluşturacak hücrenin rahminizdeki gelişimine paralel bir şekilde gelişmektedir. Hamileliğin ikinci haftanın sonuna gelindiğinde gelişmesini sürdüren yumurtlar çatlar ve yumurtalıklardan atılmaya başlar. Bu atılmayla birlikte biyolojik olarak hamileliğin yani yumurtlamanın meydana geldiği anlaşılır. Regl döneminde sadece bir yumurtanın üretilip çatladığı unutulmamalıdır. İlişki esnasında milyonlarca sperm vajinadan girerek rahim ve tüplere ulaşmaya çalışır. Ancak milyonlarca sperm sırasında sadece 1 tanesi başarılı olarak yumurtanın dış kabuğuna yapışmayı başarır. Spermin yumurtadan içeri girmesi için rahim bölgesinde bazı enzimler salgılanmaya başlar. Bu sayede yumurtanın 1 haftalık yolculuğu da tamamlanmış olur. Söz konusu yolculukta yumurtanın bazı değişimlere ve gelişmelere uğraması tetiklenir.

Bebeğin biyolojik temelini oluşturan kromozomlar, anne ve babadan gelir. Bu kromozomlar, döllenme esnasında yumurta hücresinde belirleşir ve bunu takiben hızlı bir şekilde bölünmeye başlarlar. Bu bölünme sonucunda kümelenme denilen olay meydana gelir. Söz konusu bölünme peş peşe olacak şekilde pek çok defa tekrarlanır ve en nihayetinde yumurta tüplerinde rahme 32 hücreye bölünmüş olur. Tam bu noktada bebeğin hangi cinsiyeti olacağı belli olmaya başlar. Eğer bebeği oluşturan hücrelerde erkekten gelen “Y kromozomu” mevcutsa bebeğin erkek, anneden gelen “X kromozomu” varsa bebeğin kız olması bu şekilde anlaşılabilmektedir.

Hamileliğin 2. Haftası Belirtileri

Gebeliğin ikinci haftasında görülen belirtiler, ilk haftadakilerden farklılık taşımaktadır. Ancak hamileliğin birinci ve üçüncü haftası arasındaki dönem, anne adayının kesin bir şekilde hamile olduğunu anlayabileceği bir dönem değildir. Nitekim hamilelik durumu kesinlik kazanmamış olsa bile, döllenme meydana gelmişse, anne adayının vücudunda birtakım değişimler görülebilmektedir. Bu tür fiziksel ve psikolojik değişimler hamileliğin kesinleşmesini gösteren işaretler olarak kabul edilmektedir.

Hamileliğin ikinci haftasında anne adayında aniden artmaya başlayan östrojen ve progesteron hormonları kadının vücudunda fiziksel olarak değişimler meydana gelmesine neden olmaktadır. Hormonların yükselmesi, anne adayının göğüs uçlarının daha fazla hassaslaşmaya başlamasına neden olacağı için bu durum zaman zaman ağrılarla kendini hissettirebilmektedir. Bu tür göğüs ucunda yaşanan fiziki değişimler, genellikle hamile kalındığına dair işaret olarak kabul edilse de yine de fazla heyecan yaşamaya gerek yoktur. Çünkü bu ağrıların sebebi menstuasyon (adet) döngüsünün de bir belirtisi olabilir. Nitekim kadınların adet dönemlerinde de vücutlarında birtakım hormonal değişiklikler meydana geldiği için göğüs uçlarında hassaslaşma ve büyüme meydana gelebilir.

Hamileliğin 2. Haftasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Gebeliğin ikinci haftasında dikkat edilmesi gerekenler, hem rahat bir hamilelik dönemi yaşamak hem de bebeğin oluşumunda sağlıklı bir sürece girebilmek açısından çok büyük önem taşımaktadır. Döllenmenin gerçekleşmesinin ilk haftasından son haftasına kadar bazı değişimler meydana gelmektedir. Bu değişimlerin yaşandığı dönemlerde nasıl hareket edilmesi gerektiğine çok dikkat etmek şarttır. Hamilelik döneminde olan kadınların sadece beslenmelerine değil aynı zamanda hem kendilerine hem de bebeklerine zarar verebilecek yiyecek ve içeceklerden, alkolden ve sigaradan uzak durulması gerekmektedir. Hamilelik hem anne hem de baba adayları açısından dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Bu süreç özellikle anne adayı açısından zorlu olduğu kadar, bilinçli hareket edilmesinin hayati önem taşıdığı da bir döneme tekabül etmektedir. Hamileliğinin ikinci haftasında olan bir anne adayı olarak hem kendinizin hem de bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için zengin besin öğelerine sahip sebze ve meyvelerin tüketilmesi gerekmektedir.

Hamileliğin 2. Haftasında Vitamin Desteği

Gebeliğin ikinci haftasında vitamin takviyesi, anne adaylarının dikkat etmesi gereken bir konudur. Sağlıklı beslenmenin daha çok önem taşıdığı hamileliğin ikinci haftasından itibaren beslenme konusunda önemli noktalara dikkat edilmesi şarttır. Aynı zamanda hamileliğin ikinci haftasına gelindiğinde anne adaylarının normalden daha fazla vitamine ihtiyacı oldukları bilinmektedir. Çünkü bebeği oluşturan embriyonun yani biyolojik hücrelerin gelişmesi de anne adayının vücudunda bulunan vitamin derecesine bağlıdır. Bu sebeple hamileliğin 2. haftasına giren annelerin doktorlarıyla görüşerek kan değerlerini ölçtürmesi, vitamin değerlerinin düşük olması halinde takviye vitamin alması önemlidir. Eğer bebeğinizi sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmek istiyorsanız, anne adayı olarak bazı sorumluluklarınızı göz önünde bulundurmanız şarttır. Bu yüzden hamileliğin ikinci haftasından itibaren sigara, alkol ve bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini engelleyecek bütün kötü alışkanlıklara son vermeniz gerekmektedir.

Hamileliğin 2. Haftasında Zararlı Alışkanlıkları Bırakmak

Gebeliğin ikinci haftasında kötü alışkanlıklardan vazgeçmek büyük önem taşımaktadır. Anne adayları, bu hassas dönemde çok dirençli olmayabilir. Fakat bu konuda yapılan araştırmalara göre, zararlı alışkanlıklardan vazgeçmek için en ideal dönemin, hamileliğin 2. haftası olduğu bilimsel yöntemlerle tespit edilmiştir. Alkol ve vücut sağlığını olumsuz etkileyebilecek ilaç alımını kısıtlayarak, hamilelik döneminde bebeğe zarar veren alışkanlıklar listesinin başındaki maddeleri elemiş olabilirsiniz. Uygun, ideal ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanabilmek için sizin için de ideal bir dönemdir. Kendinizi fiziki olarak ve ruhsal açıdan hamileliğe hazırladığınız kritik bir dönem olan gebeliğin 2. haftası, geri kalan hamilelik döneminizi de etkileyecek faydalı alışkanlıkların ve düzenli beslenmenin temelini attığınız dönem olarak görülmelidir.

Gebeliğin 2. haftasından itibaren anne adaylarına sağlıklı beslenebilmeleri için bazı besin takviyeleri de verilebilmektedir. Özellikle anne adayları daha önceden başlamadılarsa, gebeliğin bu dönemimde folik asit alımına başlayabilirler. Folik asit sayesinde nöral tüp defekterinin yaklaşık yüzde 50’lik bir kısmı önlenebilmektedir. Bunun yanı sıra mümkünse her gün vücudu aşırı yıpratmadan düzenli olarak egzersiz yapmak da oldukça faydalıdır. Aynı zamanda hamilelik dönemine sadece fiziksel olarak hazırlanmak yeterli değildir. Hamileliğin 2. haftası olan bu gebelik öncesi dönemde pozitif düşünmek ve mümkün olduğunca dinlenerek stresten uzak bir yaşam sürmek, dünyaya getirmeye çalıştığınız bebeğiniz için oldukça faydalı bir başlangıç olacaktır. 

Benzer İçerikler
Yorumlar (0)
Yorumlarınız en az 30
karakter olmalıdır.

Henüz yorum bulunmuyor.