Hamileliğin 11. Haftası

 • 13
  • 7
  • 5
  • 4
  • 1
  • 0
Kaç haftalık hamile olduğunuzu öğrenmek için Gebelik Hesaplama sayfasına gidebilirsiniz.

11. Haftada Bebeğiniz

Bebeğiniz büyük bir çilek kadar büyük.
Bebeğiniz büyük bir çilek kadar büyük.
4 cm, 7 gram
4 cm, 7 gram
29
Hafta kaldı

Gebeliğin 11. haftası süreci, hamileliğin en eğlenceli dönemlerinden biri olarak tanımlanmaktadır. Bu döneme girilmesiyle birlikte anne adaylarının sabahları en çok şikayetçi oldukları mide bulantıları ve kramplar hafiflediği için daha rahat bir gebelik süreci geçirilmesi mümkündür.

Fiziki olarak da hamilelik görünümünün kazanılmaya başlandığı dönemdir. Bu süreçte bebeğinizin boyu yaklaşık 2.5 ile 3.8 cm uzunluğu arasında değişiklik gösterebilir. Büyüklüğünü bir meyveyle betimlemek gerekirse olgunlaşmış bir incir büyüklüğüne ulaşmıştır. Hamileliğin 11. haftası itibarıyla bebeğiniz ultrason ile bakıldığında gerçekten de küçük bir insan gibi görünmeye başlar.

Hamileliğin 11. Haftası

11. Hafta Gebelik Süreci

11. hafta hamilelik dönemi başlangıcından itibaren bebekte önemli gelişim aşamaları gözlemlenir. Bebeğiniz bu dönemde yumruk şeklinde kapalı tuttuğu ellerini açıp kapatmaya başlar. Aynı zamanda bebeğinizin ayakları da ultrason cihazı ile bakılan görüntülerde net bir şekilde seçilebilir. Diş etlerinin altında küçük dişleri gelişen bebeğinizin kemik ve iskelet sistemi de yavaş yavaş sertliğini kazanmaya başlar.

Amniyon sıvısı içinde bulunan bebeğiniz, hamileliğin 11. haftasında bebeğinizin hareketini kolaylaştırır. Anne karnında günden güne sıklaşan bu bebek hareketleri için herhangi bir endişe duymanıza gerek yoktur. Bu hareketler bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişim gösterdiğine işarettir. Fakat hissiyat olarak bu hareketleri gebeliğin 11. haftasından itibaren en az 2 aya yakın bir süre geçmeden net olarak hissedemezsiniz.

Hamileliğin 11. haftasında bebeğinizin diyaframında kasılma hareketleri meydana getirdiği için hıçkırıkları görülür fakat ultrasonla fark edilen bu hıçkırıkların fiziksel olarak hissedilebilmesi için yine en az 1 ay geçmesi gerekir.

Hamileliğin 11. Haftasında Bebeğin Durumu

Gebeliğin 11. haftasında bebeğin gelişimi, 4 cm boyutlarına ulaşacak kadar devam eder. Hamilelik sürecinde 11. haftanın geride kalacağı sayılı günlerde henüz bebeğin cinsiyetine dair net bir kanıya varmak için erkendir. Fakat bu dönem bebeğin yumurtalık ya da testislerinin oluşmaya başladığı önemli bir dönemdir. Bu haftada bebeğinizin kafa yapısı oldukça gelişmiş vaziyettedir ve yüz kemikleri belirginleşmeye başlamıştır. Hamileliğin 11. haftası itibarıyla bebeğinizde görülen fiziksel değişimler şunlardan oluşmaktadır:

 • Bebeğin kulakları en son görünümüne yakın bir forma kavuşur.
 • Dil ve damak ağız içindeki yerini alır.
 • Burun delikleri damakla bağlantısını kurarak gelişimine devam eder.
 • Bebeğin saç folikülleri kafa üzerinde bir taç oluşturacak şekilde belirginleşmeye başlar.
 • Bebeğin toplam vücut uzunluğunun 3’te 1’ini kafa yapısı oluşturur.
 • Vücut hatları orantılı biçimde uzamaya ve gelişmeye devam eder.
 • 11. haftadan itibaren bebeğin vücut yapısı ve organları fonksiyonlarını yerine getirmeye başlar.

Dış üreme organlarında gelişmeler görülür. Bebeğin ağırlığı hamileliğin 11. haftası itibarıyla yaklaşık 8 gram kadardır. Bu dönemde boyun yapısı şekillenir ve boyun uzamaya başlar. Henüz belli olmasa da bebeğinizin cinsiyeti yakın biz zamanda görülebilir olacaktır.

Hamileliğin 11. Haftası

Hamileliğin 11. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Gebeliğin 11. haftasında vücudunuzda görülen değişiklikler iştah artışıyla da kendini gösterebilmektedir. Bebek hızlı gelişimine devam ettikçe sizin de yemek yeme isteğinizde artış görülebilir. Gebelik döneminin 11. haftasında şikayetler arasında baş ağrısı sık görülmektedir. Bunun nedeni kanın daha fazla üretilmesidir. Dolaşım sisteminde yaşanan değişiklikler hamilelik döneminde zaman zaman şiddetlenen baş ağrılarına neden olmaktadır.

Gebeliğin 11. haftası itibarıyla hem içerden hem de dışarıdan bakıldığında vücudunuzda önemli değişimler fark edilebilir. Hamileliğin bu sürecinde vücudunuz daha fazla kan, ter, yağ ve amniyon sıvısı üretmeye başladığı için daha çok su içme ihtiyacı duyulur. Bu yüzden günlük yaşamda daha fazla su tüketimine özen göstermeniz gerekir.

Hamilelikte 11. haftadan itibaren sabahları aç uyanmaya başladığınızı fark edebilirsiniz. Bu durum sabah şikayetlerinden olan mide bulantılarının hafiflediğini ve iştahın arttığını işaret eder. Ancak yine de iştahınız arttığı için iki kişilik öğünler yemenize gerek yoktur. Dolayısıyla hem bebeğinizin hem de kendi sağlığınızın kontrolünü elde tutmak için beslenme düzenine dikkat etmeniz şarttır. Ayrıca besin değeri olmayan ve bir faydası bulunmayan atıştırmalıklar yerine besleyici özelliği yüksek olan gıdaları tercih etmeniz önemlidir. Tüm bu gelişmelere rağmen bazı durumlarda hamile kadınların 11. haftada da mide bulantısı şikayetleri devam edebilir. Bu tür sıkıntılar sebebiyle kilo alamıyorsanız endişe etmenize gerek yoktur. Uzmanların kontrolünde ilerlediğiniz sürece kilo alma konusunu takıntı yapmamanız yeterlidir.

11. Hafta Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

11. hafta gebelikte dikkat edilmesi gereken hususlar, arasında diğer annelerle iletişim kurmanız da önemlidir. Daha önceden anneliği deneyimlemiş kadınlarla duygusal ve zihinsel paylaşımlar yaparak destek alabilirsiniz. Annenize veya arkadaşlarınıza bu konuda aklınıza takılan soruları yönetmekten çekinmeyin. Tecrübeli annelerle iletişim kurarak onlardan destek almak ruhsal açıdan da size iyi hissettirecektir.

Hamileliğin 11. haftasının geride kalmaya başlamasıyla birlikte doktorunuz sizden bazı testleri yaptırmanızı isteyebilir. Ayrıntılı ultrason testi de bu dönemde talep edilebilmektedir. Bebeğinizin gelişiminde anomali durumu varsa ve hastalık tespit edilirse teşhisi de kolaylaşabilmektedir. Doktorunuzun tavsiye ve taleplerini göz önünde bulundurmaya dikkat etmelisiniz.

Gebeliğin 11. Haftasıyla İlgili Önemli Bilgiler

Hamileliğin 11. haftası hakkında önemli bilgiler konusunda bebeğinizin yaklaşık 5 cm boyutlarına geldiğini artık öğrenebilirsiniz. Bebeğiniz sizinle aranızda bağ oluşturan kordona ve içinde bulunduğu kese duvarlarına dokunmaya başlar ve böylelikle dokunma duygusunu geliştirir. Tat alma, koku alma duyusu gibi biyolojik gelişmeler de hamileliğin bu döneminde ortaya çıkmaktadır. Görme ve duyma duyuları ise 11 haftalık gebelik döneminden sonra bebeğin gelişiminin devam ettiği sürede tamamlanmaktadır.

Hamileliğin 11. haftası sürecinde canlı düşler görmeniz veya kendinizi zaman zaman endişeli hissetmeniz oldukça normaldir. Bu dönemde değişen hormon dengesi bu tür canlı ve gerçekçi rüyalar görmenize neden olabilir.

Benzer İçerikler
Yorumlar (0)
Yorumlarınız en az 30
karakter olmalıdır.

Henüz yorum bulunmuyor.