Hamileliğin 14. Haftası

 • 13
  • 7
  • 5
  • 4
  • 1
  • 0
Kaç haftalık hamile olduğunuzu öğrenmek için Gebelik Hesaplama sayfasına gidebilirsiniz.

14. Haftada Bebeğiniz

Bebeğiniz bir portakal kadar büyük.
Bebeğiniz bir portakal kadar büyük.
9 - 10 cm, 57 gram
9 - 10 cm, 57 gram
26
Hafta kaldı

Gebeliğin 14. haftası dönemi, hamilelikte ikinci trimester döneminin başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Bu döneme girilmesiyle birlikte bebeğinizin boyutları yaklaşık 51 mm ile 102 mm arasında değişiklik gösterir. Bebeğinizin ağırlığı da yaklaşık 42 grama kadar çıkar. Bebeğiniz bu haftada yaşayacağı fiziksel gelişimler ile biyolojik açıdan gerçek bir birey olma yolunda ilerler. Kendine özgü parmak izleri de bu haftalarda şekillenir.

İkinci trimester dönemi olarak tanımlanan bu süreç hamileliğinizin 27. haftasına kadar devam edecektir. İkinci trimester dönemi, hamile kadınlar için gebeliğin en rahat geçen dönemidir. Hamileliğin 14. haftası itibarıyla hem bebeğinizin fiziksel gelişiminde hem de kendi vücudunuzda yaşanan fiziksel ve ruhsal değişimleri merak ediyorsanız, öğrenmek istediğiniz tüm detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Hamileliğin 14. Haftası

14. Hafta Gebelik Süreci

14. hafta hamilelik dönemi, bebeğinizin beyin ve göz gelişimi için çok önemlidir. Bebeğinizin ağız çatısı tamamen oluştuğu için emme refleksi isteksiz içimde meydana gelir ve yanak gelişimi de bu dönemlerde desteklenir.

Eğer erkek bebeğiniz olacaksa bu dönemde prostat oluşumu gelişir, aynı şekilde kız bebeğiniz olacaksa da yumurtalıkların pelvis bölgesine doğru hareketi gebeliğin 14. haftasında gerçekleşmektedir.

Hamileliğinizin bu sürecinde ilk trimester dönemi geride kaldığı için bitkinlik ve yorgun hissetme gibi şikayetler azalarak ortadan kaybolabilir. Bu dönemde hamile kadınlar kendilerini yeniden zinde hissederler ve cinsel isteklerinde artış yaşanabilir. İştah oluşumunda da artış bu dönemde görülebilmektedir. Varis oluşumu ve burun tıkanıklığı gibi şikayetler bu dönem içinde görülebilen durumlardır.

Hamileliğin 14. Haftasında Bebeğin Durumu

Gebeliğin 14. haftasında bebeğin gelişimi boyutları 51 mm ila 102 mm arasında değişiklik gösterebilir. Bebeğinizin 14 haftalık olmasının ardından ağırlığı yaklaşık 42 gram seviyesine çıkar. Eğer bebeğinizin yüzünü görebilirseniz bu manzarayı pek hoş bulmayabilirsiniz. Çünkü bebeğinizin yüz kasları bu dönemde gelişme aşamasında olduğu için esnek bir yapıdadır. her ne kadar kafatası insan formuna benzese de yüz kasları ve dokuları görünümüne tam olarak kavuşmamıştır.

Bebeğinizin bütün iç organları, sinirleri ve kasları fonksiyonlarını kazanmaya başlar. İnce bağırsaklar bebeğinizin karın bölgesinde hareket eder ve karaciğeri de safra üretimini hızlandırır. Bu safra önümüzdeki dönemde yağların sindirimine yardımcı olacağı için şekerin enerji formuna dönüştürülmesini sağlamada önemlidir. Bu sayede bebeğinizin fiziksel gelişimi de hız kazanacaktır.

Gebeliğin 14. haftası geride kalırken bebeğinizin vücudunda da önemli değişiklikler görülür. Bu süreçte bebeğinizin kollar kendi vücuduyla orantılı değildir. Bacakları biraz daha fazla büyüyecek kolların gelişimi daha sonra gerçekleşecektir. Bebeğinizin saç ve kaş tüyleri bu haftadan itibaren belirginleşir. Yüz kasları da bu periyotta işlev kazanmaya başlar. Bu nedenle bebeğiniz zaman zaman kaşlarını çatabilir veya yüzünü buruşturabilir.

Baş parmağını emmesi de bu dönemde sık görülen reflkekslerdendir. Beyinden gelen sinir dalgalanmaları bebeğinizin yüzünde çeşitli kas hareketleri ile mimikler oluşmasını sağlar. Ayrıca bebeğinizin bütün vücudunda çok ince tüylenmeler başlar. Biyolojik açıdan lanugo adı verilen bu ultra ince tüyler, saç ve vücut tüylerine dönüşecektir.

Hamileliğin 14. Haftası

Hamileliğin 14. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Gebeliğin 14. haftasında vücudunuzda görülen değişiklikler hamileliğin ikinci trimester döneminde olduğunuzu gösterir. İlk periyoda göre şikayetleriniz bu dönemde daha da azalacaktır. Her ne kadar hamile kadınlar için bu dönem oldukça rahat ve sıkıntısız geçse de bazı durumlarda beklenmeyen burun kanaması veya horlama gibi tek tük yan etkiler görülebilir. Gebelikte sık yaşanan ve doğal bir olgu olan burun tıkanıklığı, kan dolaşımının vücudun her yanına iletmede sıkıntılar doğurabilir. Bununla birlikte burun tıkanıklığında artış görülmesi gayet normaldir.  Gebeliğin 14. haftası itibarıyla anne adaylarının sık karşılaştıkları değişiklikler şunlardan oluşmaktadır:

 • 14 haftalık gebelikte round ligament adı verilen keskin bir ağrı görülebilir.
 • Çamur ve kömür aşerilmesi gibi çok enteresan durumlar yaşanabilir.
 • Sabah bulantıları ve yorgunluk giderek azalır ve tamamen geçebilir.
 • Bu dönemde hamile kadınlar kendilerini sağlıklı, enerjik ve seksi hissedebilir.
 • Ruh halindeki dalgalanmalar bu dönemde yerini sakinliğe bırakır.

Gebelikte 14. haftanın geride kalmasıyla birlikte rahmin de büyümesi hız kazanır. Bu yüzden bazı iç organların üzerine ekstra yük binebilir. Bu durumda baskı yüzünden geceleri bacak krampları gibi durumlarla karşılaşılabilir. 14. hafta hamilelikte en çok görülen şikayetlerin başında kasık ağrısı görülmektedir.

14. Hafta Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

14. hafta gebelikte dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Bu dönemde gebelikle yaptırmanız gereken önemli testleri doktorunuz sizden talep edecektir. Bunların en önemlisi de %85 oranında doğru sonuç veren down sendromu testidir. Bu testin yapılması için taramalı kan testine girilmesi yeterlidir.

Gebelik dönemi boyunca sağlıklı kalmaya çalışmanız önemlidir. Hamileliğin 14. haftasında diyet yapmak uygun bir fikir değildir. Çünkü kilo alma ihtiyacı zamanla artış gösterebilir. Protein içeren doğal gıdaların tüketilmesiyle birlikte gereğinden fazla lüzumsuz gıda tüketmenin de önüne geçebilirsiniz. Aynı zamanda sık sık ellerin yıkanması, yiyeceklerin ve içeceklerin başkalarıyla paylaşılmaması da sağlıklı kalmanız için önemlidir.

Gebeliğin 14. Haftasıyla İlgili Önemli Bilgiler

Hamileliğin 14. haftası hakkında önemli bilgiler arasında egzersiz ihtiyacı da bulunmaktadır. Düzenli olarak egzersiz yapmak için 14 haftalık gebelik önemli bir süreçtir. Bu dönemde hamilelere özel fitness gruplarına katılım gösterebilir, bunun dışında doğum öncesi yoga veya pilates derslerine dahil olabilirsiniz. Aynı zamanda temiz ve açık havada sık sık yürüyüş yapmak da bol oksijen almanızı sağlayacağı için vücudunuzdaki oksijen kapasitesini artıracaktır. Hamileliğin 14. haftası yani ikinci trimester dönemiyle birlikte daha stabil, sakin ve keyifli bir gebelik süreci yaşamaya başlayabilirsiniz.

Benzer İçerikler
Yorumlar (0)
Yorumlarınız en az 30
karakter olmalıdır.

Henüz yorum bulunmuyor.