Hamileliğin 12. Haftası

 • 13
  • 7
  • 5
  • 4
  • 1
  • 0
Kaç haftalık hamile olduğunuzu öğrenmek için Gebelik Hesaplama sayfasına gidebilirsiniz.

12. Haftada Bebeğiniz

Bebeğiniz bir misket limonu kadar büyük.
Bebeğiniz bir misket limonu kadar büyük.
5 - 6 cm, 14 gram
5 - 6 cm, 14 gram
28
Hafta kaldı

Gebeliğin 12. hafta döneminde bebeğiniz 6 cm boyutlarına kadar gelişim gösterir. Bebeğinizi bu hafta yapılacak doktor muayenesi ile ilk defa ultrason kontrolünde net bir şekilde görebilirisiniz. Hamilelik sürecinde 12. haftaya gelinmesiyle birlikte artık ilk 3 aylık dönemin de sonuna gelinmiş olmaktadır. Geçen haftaya göre bebeğinizin gelişme süreci çok daha hız kazandığı bir haftadır. Aynı zamanda vücudunuzdaki fiziksel ve ruhsal değişimler de hamile olduğunuzu size net bir şekilde göstermeye başlar. Bebeğin anne karnındaki gelişimi sürecindeki belki de en önemli hafta 12. hafta olarak bilinmektedir. Hamileliğin 12. haftası hakkında merak ettiğiniz tüm detaylı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Hamileliğin 12. Haftası

12. Hafta Gebelik Süreci

12. hafta hamilelik dönemi, bebeğin gelişiminde önemli bir sürecin başlangıcıdır. Çünkü bu dönemde bebeğiniz parmak hareketleri ve benzer refleksler göstermeye başlar. Parmakları ve kasları güçlenen bebeğiniz göz kapaklarını da hareket ettirmeye bu haftadan itibaren başlamaktadır. Bebeğinizin gözlerini tam anlamıyla açıp kapatması ise 27. haftayı bulacaktır. Ağzıyla emme hareketine ve refleksine başlayan bebeğiniz, karnınıza dokunduğunuzda hissedemeseniz de kıvrılma hareketlerini yapmaya devam eder. Bu tür emme hareketleri aynı zamanda bebeğinizin nefes alıp verme egzersizleridir. Hamilelik sürecinin 12. haftasına gelinmesiyle birlikte anne adaylarında kilo artışı da kendini hissettirmeye başlar. Doğuma kadar kilo artışının devam etmesi gayet normaldir ancak kilonun kontrollü bir şekilde artmasına dikkat edilmelidir.

Hamileliğin 12. Haftasında Bebeğin Durumu 

Gebeliğin 12. haftasında bebeğin gelişimi, çok hızlı bir şekilde devam eder. Göbek kordonundan ayrılan bağırsakları bebeğinizin karın boşluğuna doğru hareket ederek yerine yerleşir. Bunun dışında bebeğin böbrekleri de 12. haftada oluşan idrar kesesine idrar boşaltımı gerçekleştirmeye başlar. Gebeliğin bu döneminde bebekte meydana gelen önemli gelişmelerden bir diğeri de sinir hücrelerinin hızla artması ve beyindeki sinapsları şekillendirmesidir. Bebeğinizin yüzü artık tamamen insan suretine benzemektedir. Hamilelikte 12 haftalık olan bebeğinizin kulakları gelişimini tamamlayarak son şeklini almaktadır.

Gebeliğin bu haftasından itibaren 1 haftalık süreçte bebeğinizin iskeleti tamamen kıkırdak yapısında olduğundan yavaş yavaş sertleşmeye başlamaktadır. Dolayısıyla bu haftadan sonra ilerleyen süreçte bebeğinizin kemikleri kıkırdak durumundan iskelet sistemine geçiş yapacaktır. Bebeğiniz dünyaya geldiğinde 300 parçadan fazla kemik ve kıkırdağa sahip olacaktır. Fakat normal bir insanda 206 adet kemik bulunur. Dolayısıyla bebeğiniz karnınızda geliştikçe ve doğumdan sonra da gelişimini sürdürerek kemiklerini güçlendirdikçe kıkırdak yapıları kendini kemiklere dönüştürecektir.

Bebeğiniz bu hafta itibarıyla 6 cm civarında boya ulaşacaktır. Anne adayları genellikle bebeklerini ilk defa 12. haftada yapılan ultrason kontrolünde cihazdan görebilmektedir. Ancak bu tür ultrason kontrollerinde bebeğinizin cinsiyetini belirlemek henüz mümkün olmamaktadır. Hamilelikte 12. haftanın en keyifli yanı ise ultrason cihazıyla birlikte bebeğinizin kalp atışlarını duyabilmenizdir.

Hamileliğin 12. Haftası

Hamileliğin 12. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Hamileliğin 12. haftasında vücudunuzda meydana gelen değişiklikler, gittikçe belirginleşmektedir. Gebeliğin bu döneminde uterustaki büyüme ile birlikte alt karın bölgesinde çıkıntı oluşur. Bu sizin ilk bebeğinize hamileliğiniz değilse, daha uygun ve rahat kıyafetlerinizi giymeye başlayabilirsiniz. Bel bölgenizde kalınlaşma ve kalçalarınızda büyüme meydana gelecektir. Bu nedenle bedeninize uygun yani hamile kıyafetlerini hazırlamaya başlayabilirsiniz. Gebeliğin 12. haftasında en sık karşılaşılan sıkıntılı semptomlar ve değişimlerden bazıları şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Mide ekşimesi veya asit hazımsızlığı şikayetleri (mide yanması)
 • Göğüs kemiğinden boğazın alt kısmına kadar hissedilen baskı ve yanma
 • Vajinal akıntıların artması
 • Astım ve benzeri nefes problemleri
 • Çabuk yorulma

Gebeliğin bu döneminde vücudunuzda meydana gelen değişimlerin sizi endişelendirmemesi gerekir. Hamilelikte 12. haftanın geride bırakılmasıyla birlikte artış gösteren vajinal akıntılar, gebelik dönemi boyunca görülen yaygın durumlardan biridir. Östrojen hormonunun artmasıyla birlikte kokulu veya kokusuz vajinal akıntıların meydana gelmesine neden olabilir. Ayrıca kan dolaşımı hızlandığı için 12. haftadan itibaren kalp atış hızınız da yükselebilmektedir. Bu tür değişimler gayet normal olduğu için panik yapmamanız gerekir.

12. Hafta Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

12. hafta gebelikte dikkat edilmesi gereken noktalar, beslenme üzerine yoğunlaşmaktadır. Çünkü hamilelikte süreç ilerledikçe iştah artışı ve aşırı yemek gündeme gelebilmektedir. Fazla kilo artışı yaşamamak ve kilo artışını kontrollü bir seviyede tutabilmek için sağlıklı gıdalar tüketilmelidir. Fazla yağ ve şeker içeren gıda ürünleri hamilelikte faydalı olmadan kilo alınmasına neden olduğu için hem sizin hem de bebeğinizin sağlığını olumsuz etkileyebilir. Doktorunuzun da önereceği gibi doğal gıdalar, sebze ve meyveler tüketmeye özen göstermeniz tavsiye edilir. Aynı zamanda aldığınız fazla kalorileri de bir yandan sağlıklı şekilde yakmanız gerekebilir. Bunun için evde yapılan hamile egzersizleri gibi aktiveler içine girebilirsiniz. Hamilelikte sık sık ancak az porsiyon olacak şekilde beslenme düzeni hiçbir zaman terk edilmemelidir. Gebeliğin başından sonuna kadar bu şekilde beslenmeye özen gösterilmelidir.

Gebeliğin 12. Haftasıyla İlgili Önemli Bilgiler

Hamileliğin 12. haftası hakkında önemli bilgiler içinde bebeğinizin gelişimini alakadar eden önemli noktalar da bulunmaktadır. Bebeğinizin bu süreçte beyin gelişimi hız kazanmakla birlikte iç organları da fonksiyonlarına başlamaktadır. Doktor muayenesinde bebeğinizin ellerini ve kollarını rahatlıkla seçebilir, net bir şekilde görebilirsiniz. Bebeğinizin ense kalınlığı ve burun kemiği gelişi ile ilgili birkaç ölçüm ve test de hamileliğin 12. haftasında yapılmaktadır. Hamilelikte 11 – 14 testi veya ikili test adı verilen bu taramalarda kan testi yaptırarak bebeğinizin down sendromu risk oranını da öğrenebilirsiniz. Test sonucunun yüksek çıkması bebeğinizde ciddi bir sağlık sorunu olduğunu göstermeyip sadece risk durumunu göstermektedir. Hamileliğin 12. haftası itibarıyla vücudunuzda daha fazla melanin üretilmesine bağlı olarak ciltte koyu lekeler görülebilir.

Benzer İçerikler
Yorumlar (0)
Yorumlarınız en az 30
karakter olmalıdır.

Henüz yorum bulunmuyor.