Hamileliğin 13. Haftası

 • 13
  • 7
  • 5
  • 4
  • 1
  • 0
Kaç haftalık hamile olduğunuzu öğrenmek için Gebelik Hesaplama sayfasına gidebilirsiniz.

13. Haftada Bebeğiniz

Bebeğiniz bir limon kadar büyük.
Bebeğiniz bir limon kadar büyük.
7 - 8 cm, 28 gram
7 - 8 cm, 28 gram
27
Hafta kaldı

Gebeliğin 13. haftası süreci, bebeğinizin organlarının daha net görülebildiği ve gelişimini hızlandırdığı bir dönemdir. Bu dönemde bebeğinizin cildi hala saydam olmasına rağmen, parmak uçları ve damarları da belirginlik kazanmaktadır. Hamileliğin 13. haftası itibarıyla bebeğinizin vücudunun büyüklüğü artık kafasına yetişmeye başlar ve vücut gelişimi hızlanır. Şimdiye kadar vücudu toplam büyüklüğünün 3’te 1’i kadar olan bebeğinizin bedeni de uzuvlarıyla birlikte orantılı olarak büyümeye devam eder. Öte yandan siz de karnınızda büyümeyi her gün tanıklık edebilirsiniz.

Hormonlarınız zaman zaman vücudunuzda bazı semptomların oluşmasına neden olabilir. Siz de hamileliğin 13. haftası döneminde hem bebeğinizin gelişiminde hem de kendi fiziksel görünümünüzde ne tür değişiklikler meydana geldiğini merak ediyorsanız, detaylı bilgileri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Hamileliğin 13. Haftası

13. Hafta Gebelik Süreci

13. hafta hamilelik dönemi, bebeğinizin ağız, burun ve gözlerinin şekillenmeye başladığı sürece denk gelir. Başının yan taraflarında da kulakları kıkırdak dokusunu tamamlar ve insan kulağına benzeyen forma kavuşur. Bu süreçte en enteresan gelişmelerden biri de bebeğinizin ses tellerinin oluşmasıdır. Bebeğiniz sesine biyolojik olarak 13 haftalıkken kavuşur.

Bu dönemde ayrıca anne adayı ile baba adayını heyecanlandıran en önemli gelişmeler yaşanabilir. Gebeliğin 13. haftası itibarıyla bebeğin cinsiyetinin belli olması mümkündür. Yapılacak doktor muayenesinde, ultrason cihazı kullanarak bebeğin kız mı yoksa erkek mi olduğunu öğrenmek mümkün olmaktadır. Bunun dışında hamileliğin 13. haftası itibarıyla bebeğin fiziksel gelişiminde de önemli değişimler meydana gelir.

Hamileliğin 13. Haftasında Bebeğin Durumu

Gebeliğin 13. haftasında bebeğin gelişimi, hız kazanır. Parmak uçlarında parmak izleri belirginleşmeye başlar. Saydam yani transparan cildinin altında kan damarları ve iç organları görülebilir. Vücudunun fiziki açıdan büyüklüğü kafasının büyüklüğüne yaklaşır. Eğer kız bebek bekliyorsanız, yumurtalıklarında 2 milyon yumurta bulunacaktır. Bebeğinizin büyüklüğü her hafta giderek artmaktadır.

Ancak bu dönemde bebeğinizin büyüklüğünü başka annelerin bebeklerinin büyüklüğü ile karşılaştırma yapmamanız gerekir. Bu durumda gereksiz yere endişe ve panik yapmak doğru değildir. Çünkü hamileliğin 13. haftasından itibaren bebeklerde görülen fiziksel değişim çok farklı boyutlarda olabilir.

Nitekim bazı bebekler bu haftadan sonra çok hızlı bir büyüme geçirirken bazıları da daha yavaş şekilde gelişimlerini tamamlar. Bebeğinizin 13 haftalıkken geçirdiği fiziksel değişimler şunlardan oluşur:

 • 13. hafta itibarıyla en küçük kemikler kol ve bacak şekline girmeye başlar.
 • Bebeğiniz bu süreçte düzensiz şekilde hareket edebilir.
 • Baş parmağını ağzına götürme ihtimali bulunur.
 • Bebeğinizin bağırsakları da büyük değişimler geçirir ve vücutta olması gereken yerine yerleşir.
 • Bebeğinizin akciğerleri de 13 haftalıkken gelişimini tamamlar ve ilk nefesini almaya başlar. Göbek kordonu sayesinde oksijen bebeğinizin vücuduna taşınacağı için bebeğiniz su kesesi içinde nefes almaya başlayacak.

Tüm bunlara ek olarak, gelişimi hızlanan fetüsün ihtiyaçlarını karşılayabilmek için plasenta da büyümeye devam eder. Doğum yaptığınızda plasentanın ağırlığı yarım kiloyla 1 kilo arasında değişiklik gösterecektir. Bebeğinizin ses kordonu ve ses telleri gelişimini bu dönemde tamamlar.

Hamileliğin 13. Haftası

Hamileliğin 13. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Gebeliğin 13. haftasında vücudunuzda görülen değişimler de merak konusu haline gelmektedir. İlk trimester döneminin son haftası dolayısıyla bu dönemden sonra düşük yapma olasılığınızda hayli azalmıştır. Erken dönem hamilelik belirtileri de bu andan itibaren pek çok hamile kadında ortadan kalmaktadır. Dolayısıyla ikinci trimester döneminin ilk haftasına girileceği bu haftadan sonraki dönemde hamilelik daha kolay ve rahat bir sürece binecektir. Özellikle kadınların büyük bir çoğunluğunda cinsel isteklerinin artışı da bu dönemde yaşanmaktadır.

Doğuma henüz aylar olmasına rağmen, göğüslerinizde şimdiden bebek sütünün gelmesini sağlayan kolostrum adı verilen besleyici sıvılar dolmaya başlar. Bu dönemde kendi vücudunuzda tecrübe edebileceğiniz bir başka değişiklik de vajinal akıntıların artış göstermesidir. Biyolojik olarak adına leukorrhea adı verilen, süte benzeyen, hafif kokulu ya da bazen kokusuz sıvının gelmesi son derecede normaldir. Bu sıvı hamileliğinizin ilerleyen sürelerinde artış gösterecektir. Östrojen hormonunun üretiminin artması ve pelvis bölgesindeki yoğun kan dolaşımı bu sıvıların vajinal olarak çıkmasına neden olur.

Akıntıdan aşırı rahatsızlık duyarsanız, hamileliğin 13. haftasından itibaren dönem dönem günlük ped kullanabilirsiniz. Ancak bu dönemde tampon ve benzeri şeylerin kullanılması kesinlikle tavsiye edilmez. Aksi takdirde o bölgedeki bakteri dengesi bozulacağı için enfeksiyonlara karşı açık hale gelmeniz mümkündür.

13. Hafta Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

13. hafta gebelikte dikkat edilmesi gereken hususlar anne adaylarını yakından ilgilendirmektedir. Her ne kadar bebeğinizi düşünerek iki kişilik yemek yemeyi düşünseniz de yediğiniz öğünleri iki katı porsiyon olacak şekilde tüketmenize gerek yoktur.

Uzmanlar ilk trimester dönemi boyunca ekstra kaloriye gerek duyulmadığını ve ikinci trimester döneminde de sadece ekstra 340 kaloriye gerek duyulduğunu belirtmektedir. Üçüncü trimester döneminde ise ekstra 450 kaloriye ihtiyaç duyulduğu için yavaş yavaş yediklerinizi kontrollü bir şekilde artırabilirsiniz. Bu dönemde beslenme düzeniniz içine protein, demir ve kalsiyum gibi önemli besin maddelerini eklemeye özen göstermeniz gerekmektedir.

Gebeliğin 13. Haftasıyla İlgili Önemli Bilgiler

Hamileliğin 13. haftası hakkında önemli noktalar arasında bebeğinizin yaklaşık 7 cm boyuna ulaşması gelmektedir. Bebeğinizin 13 haftalık olmasıyla birlikte ağırlığı da bebekten bebeğe değişiklik göstermekle birlikte ortalama 20 ila 25 gram arasında değişiklik gösterir.

Bu haftadan itibaren anne adayları da kendilerini daha rahat ve iyi hissetmeye başlarlar. Mide bulantısı, kusma ve kramplar gibi ağır geçen semptomlar birinci trimester döneminin sonuna gelinmesiyle birlikte çoğunlukla son bulur. Hamileliğin 13. haftası döneminde doktorunuzun tavsiyelerine uyarak karnınızın gelişmeye başlamasıyla birlikte çatlak önleyici kremler kullanmaya başlayabilirsiniz.

Benzer İçerikler
Yorumlar (0)
Yorumlarınız en az 30
karakter olmalıdır.

Henüz yorum bulunmuyor.