Hamileliğin 10. Haftası

 • 13
  • 7
  • 5
  • 4
  • 1
  • 0
Kaç haftalık hamile olduğunuzu öğrenmek için Gebelik Hesaplama sayfasına gidebilirsiniz.

10. Haftada Bebeğiniz

Bebeğiniz bir erik kadar büyük.
Bebeğiniz bir erik kadar büyük.
3-4 cm
3-4 cm
30
Hafta kaldı

Gebeliğin 10. haftası süreci, bebeğinizin iç organlarının şekillenmesinin yavaş yavaş tamamlandığı bir döneme denk gelmektedir. Bebeğinizin böbrekleri, beyni, karaciğeri ve bağırsakları gibi hayati fonksiyonlarını sürdürmesinde önemli olan organları son şekillerini alır ve insan vücudundaki yerlerine yerleşirler.

Gebelikte 10. haftayı geride bırakacağınız bu günlerde vücudunuzdaki her gün büyümeye devam eden bebeğiniz ayrık embriyo değil, biyolojik olarak fetüs halini almıştır. Bebeğin gelişiminde en kritik süreçler geride kalmıştır. Daha insansı bir hatlara sahip olmaya başlayan bebeğinizi hamileliğin 10. haftası itibarıyla daha farklı yenilikler beklemektedir. Bebeğinizin bir çok organı hayati faaliyetlerine başlar ve çalışmasını sürdürür.

Hamileliğin 10. Haftası

10. Hafta Gebelik Süreci

10. hafta gebelik dönemi itibarıyla zorlu süreç geride kalmıştır. Bebeğinizle aranızdaki duygusal bağ da günden güne kuvvetlenmeye devam eder. Hamileliğin balayı olarak adlandırılan 10. hafta gebelik döneminde bebeğinizin boyu değişiklik göstermekle birlikte ortalama 3.1 ila 4.2 santim arasında olabilir. Ancak dışarıdan bakıldığında hala hamile olduğunuz net bir şekilde anlaşılamayabilir. Karnınızın yavaş yavaş belirginleşmesinde artan kan hacmi etkili olmaktadır. Bu sebeple bu dönemde karın ve genişleyen bel bölgesinde bazı şişkinlikler görebilirsiniz. Bol su tüketerek ve hafif tempoda egzersizler yaparak hamileliğin 10. haftasındaki şikayetlerinizi azaltabilir şişkinlik sorununu geçirebilirsiniz.

Hamileliğin 10. Haftasında Bebeğin Durumu

Gebeliğin 10. haftasında bebeğin gelişimi devam eder ve yaklaşık 3.5 cm uzunluğuna erişir. Zeytin tanesi büyüklüğünden ortalama bir erik büyüklüğüne gelir. Embriyo yerine fetüse dönüşen bebeğinin dış hatları her geçen gün daha fazla insanı andırmaya başlar. Gebeliğin 10. haftasında bebekte görülen fiziksel değişimlerin başında şunlar öne çıkmaktadır:

 • Fetüsün kemikleri ve kıkırdakları oluşmaya başlar.
 • Bebeğin bacaklarında ufak çıkıntılar dizlere ve bilek eklemlerine dönüşür.
 • Kollar ve dirsekler gerçek şeklini almaya başlar.
 • Bebeğiniz bu dönemde kollarını bükebilir ve giderek insana benzer.
 • Bebeğin böbrekleri, beyni, karaciğeri ve bağırsakları gibi hayati organlarının son şekli tamamlanır.
 • Fetüsteki iç organlar vücuttaki yerini alır.

Bu değişimler hızlı bir şekilde gerçekleşmeye devam etmektedir. Gebeliğin 10. haftasında bebeğinizin midesinde sindirim amaçlı asitler üretilmeye başlar. Aynı zamanda vücuttaki sindirim sistemi de geliştiği için çokça idrar üretir. Bebeğinizin cinsiyeti erkekse, gebeliğin 10. haftası itibarıyla fetüsün erkeklik hormonu olan testosteron salgılamaya başladığı görülür. Hamileliğin bu döneminde bebeğinizin kalbi tamamen gelişmiştir ve sizin kalbinizin atış hızına oranla 3 kat daha hızlı atmaktadır.

Hamileliğinizin 10. haftasında rahminizin içini detaylı bir şekilde görme imkanınız bulunsaydı, bebeğinizin fiziksel olarak nasıl değişim geçirdiğini fark edebilirdiniz. Kol ve bacaklardan çıkan uzantılar yavaş yavaş el ve ayaklara, onlar da parmak ve tırnaklara dönüşüm gösterecektir. Şeftali tüyü gibi görülen saçlarının da hassas cildinden çıkmaya başladığı fark edilebilirdi. Bu dönemde bebeğinizin derisi hala transparan yani şeffaftır. Bu yüzden omurgası teninden görülebilir. Omurgasının ana hatları ve belkemiği sinirleri omuriliğine doğru uzanır ve bebeğinizin gelişen beyni nedeniyle kafatasının alın kısmı çıkıntılı bir görüntü oluşturur. Hamileliğin 10. haftasında bebeğinizin diş etlerinin altında süt dişlerinin ilk kökleri oluşmaya başlar.

Hamileliğin 10. Haftası

Hamileliğin 10. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Gebeliğin 10. haftasında vücudunuzdaki gelişmeler de hız kazanmaya başlar. Vücudunuzdaki bazı farklılıkları da siz de ciddi anlamda görebilirsiniz. Bebeğinizin doğumunun nasıl ve nerede olacağına dair endişeler yaşamaya başlayabilirsiniz. Bir çok anne adayı bu dönemde kendilerini aşırı hassas ve endişeli hissedebilir. Bunun sebebi vücudunuzda yaşanan köklü değişmelerle birlikte bebeğinizi nasıl büyüteceğinize dair kafanızda sürekli dönüp duran düşüncelerinizdir. Bu dönemde panik ve stres yapmaktan kaçınarak aklınızdaki gerek uzmanlarla gerek de can dostlarınızla paylaşarak ruhsal açıdan kendinizi rahatlatmaya gayret edebilirsiniz.

10. hafta hamilelik döneminde vücutta fiziksel anlamda da değişiklikler görülmektedir. İlk trimester döneminde göğüslerinizde en büyük farklılıkları kolayca gözlemleyebilirsiniz. Progesteron hormonu, hamileliğin bu döneminde süt bezlerinin büyümesini sağlarken, östrojen hormonu ise süt kanallarının gelişmesine katkı yapar. Bu sayede bebeğin daha kolay ulaşıp beslenebilmesi için damarlar genişler, göğüsler irileşir ve göğüs uçları da büyür. Bu dönemde 2 beden büyük sütyen ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu haftadan itibaren hormonal değişimler sebebiyle vücudunuz normal zamandakine göre daha fazla yağ salgıladığı için cildiniz de yağlanmaya başlayabilir. Bu durum sıkıntı çıkaracak seviyede değildir ancak cildinize parlaklık getirebilir. Kan basıncının artmasıyla birlikte yüzünüz daha canlı görünebilir. Daha sağlıklı ve güzel göründüğünüze dair iltifatlar alabilirsiniz.

10. Hafta Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

10. hafta gebelikte dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yeni iç çamaşırları alma zamanının geldiğini söylemek gerekir. Karın ve göğüs bölgeniz büyümeye başladığı için bu döneme özel olara piyasada satılan gebelik sütyenleri gibi iç çamaşırlarını kullanmanızda fayda vardır. Destekleyici ve genişleyebilen ürünleri seçmeye dikkat etmeniz gerekir. Çünkü hamileliğin 10. haftasından sonraki dönemde de göğüs bölgeniz 2 beden daha büyüyebilmektedir. Özellikle ilk hamileliğinizse, bu durumda göğüs ve bel bölgesi büyümesi maksimum boyutlara ulaşabilir. Aynı zamanda hamilelik döneminizde vücudunuzun protein ihtiyacı artacaktır. Bu yüzden doğal yollarla protein alabileceğiniz gıdaları tüketmeye özen göstermeniz gerekir.

Gebeliğin 10. Haftasıyla İlgili Önemli Bilgiler

Hamileliğin 10. haftası hakkında önemli bilgiler arasında bebeğinizin fiziksel gelişim yer alır. Dudak ve damak yapısı da dahil olmak üzere bu süreçte bebeğinizin tüm organlarının oluşumu tamamlanmaya başlar. Ultrason cihazı ile bakıldığında bebeğinizin insan görüntüsü almaya başladığını ve hareketlerini görebilirsiniz. Hamileliğin 10. haftası döneminde bebekler şekil olarak karidese benzetilmektedir. Bebeğinizin sağlıklı kemiklere sahip olabilmesi için günde en az 1000 mg kalsiyum tüketmeniz faydalıdır.

Benzer İçerikler
Yorumlar (0)
Yorumlarınız en az 30
karakter olmalıdır.

Henüz yorum bulunmuyor.