Hamileliğin 8. Haftası

 • 13
  • 7
  • 5
  • 4
  • 1
  • 0
Kaç haftalık hamile olduğunuzu öğrenmek için Gebelik Hesaplama sayfasına gidebilirsiniz.

8. Haftada Bebeğiniz

Bebeğiniz bir ahududu kadar büyük.
Bebeğiniz bir ahududu kadar büyük.
1,27 cm
1,27 cm
32
Hafta kaldı

Gebeliğin 8. haftası döneminde, bebeğiniz günden güne büyümeye devam etmektedir. Bu süreçte içinizdeki annelik heyecanı ve duyguları da yavaş yavaş kendini hissettirmeye başlar. Bu hafta hem bebeğinizin gelişiminde hem de anne adayı olarak sizin fiziksel ve ruhsal durumunuzda önemli değişiklikler meydana gelir. Bebeğiniz bu dönemde bezelye tanesinden bir dut tanesine kadar büyüme kat eder. Boyunun 1 cm üzerine çıkmasıyla birlikte anne adayında da annelik hisleri kuvvetlenir. Hamileliğin 8. haftası itibarıyla, annede ve bebekte ne tür gelişmeler yaşandığına dair merak ettiğiniz tüm detaylı bilgileri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

8. Hafta Gebelik Süreci

8. hafta hamilelik dönemi, bebeğinizin el ve ayak parmaklarının gelişmeye başladığı döneme tekabül eder. Bu dönemde anne adaylarının sık sık aşerdiği bilinmektedir. Her ne kadar kulaktan dolma bilgilerle aşermenin efsane olduğuna dair söylentiler olsa da her kadın, anne olma heyecanını yaşadığı bu dönemde aşermenin gerçek olduğunu tecrübe eder. Ancak bu süreçte fazla yemek yemeyi abartmamak gerekir. Hamile kadınların 8. haftalık gebelik döneminde bebeklerinin sağlıklı beslenmesini ve ihtiyaç duyduğu besinleri alması için günlük kalori ihtiyaçlarına ekstra olarak 300 kalori almaları yeterlidir. 8. haftalık gebelik durumunda bebeğin fiziksel olarak gelişim gösterdiği görülmektedir.

Hamileliğin 8. Haftası

Hamileliğin 8. Haftasında Bebeğin Durumu

Gebeliğin 8. haftasında bebeğin gelişimi, günde 1 mm olacak şekilde devam etmektedir. Rahminiz içinde bulunan amniyonik sıvı da her hafta iki kepçe artar. Gebeliğin 8. haftasını geride bırakırken bebeğiniz embriyo yerine biyolojik olarak fetüs adıyla adlandırılır. Ancak bebeğiniz beslenmesini hala plasenta yerine yumurta kesesinden yapmaktadır. Birkaç hafta içinde plasenta oluşumu tamamlandıktan sonra rahme tutunmaya başlayınca beslenme bu kanaldan olacak.

Hamileliğin 8. haftasında bebeğinizin perdeli el ve ayak parmakları gelişim gösterir. Kafatası belirginleşmeye başlayarak göz kapakları da oluşur ve gözünü örtmeye başlar. Nefes borusu gelişen diline doğru uzanır. Ayrıca geçen hafta bahsettiğimiz kuyruğu da kaybolma arifesindedir. Gebeliğin 8. haftasında bebeğinizin kalbi dakikada 150 veya 170 arası bir hızda atar. Sizin kalp atışınıza göre bu hız 2 kat daha fazladır. Bebeğinizin boyutları 1 mm üzerine çıkar ve cildi hala kağıt kalınlığında olduğu için transparan yapıdadır yani ten rengi oluşmadan şeffaftır.

Hamileliğin 8. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Gebeliğin 8. haftasında vücudunuzda görülen değişiklikler, her ne kadar fiziksel olarak ciddi bir fark olmasa da kıyafetlerinizin dar gelmesine neden olacaktır. Sütyeniniz dar gelebilir ve yakında daha büyük ve destekli bir sütyene ihtiyacınız olabilir. Vücudunuzdaki hamilelik hormonu seviyelerindeki ani yükselmeler, göğüslerinizin büyümesine ve diğer dokuların değişmesine neden olmaktadır. Söz konusu değişimlerin hepsi, bebeğinizin doğumundan sonra beslenmesi için süt salgılanmasını gerçekleştirmek üzerinedir. Göğüsleriniz hamileliğin 8. haftasından itibaren hamilelik sürecinin sonuna kadar büyümeye devam edebilir. Bu sebeple sütyen ölçülerinizin bir ya da iki beden büyümesi çok normaldir.

Sabahları mide bulantısı olması da gebeliğin 8. haftasında sık yaşanan bir değişimdir. Genellikle bu tür bulantıların HCG adı verilen hamilelik hormonu ile kadınlık hormonu olan östojen seviyelerindeki artışlardan kaynaklandığı düşünülmektedir. Her ne kadar sizin hayat kalitenizi olumsuz etkilese de bu tür mide bulantılarında bebeğinizin sağlığı hakkında endişelenmenize gerek yoktur. Bu dönemde doktorlar hamile kadınlara az az ancak sık aralıklarla yemek yeme tavsiyesinde bulunmaktadır. Bu sayede hamileliğin bir başka sorunu olan mide yanması ve ekşimesi şikayetlerinizi de azaltabilirsiniz. Bu belirtiler gebeliğin 12 ila 14. haftaları arasında kaybolup gidecektir.

Hamileliğin 8. haftası geride kalırken, bu dönemde kendi bedeninizi daha dinleyip değişiklikleri gözlemleyebilirsiniz. Eskiye oranla daha çabuk yorulduğunuz için bol uykuya ve dinlenmeye ihtiyacınız olduğunu unutmamalısınız. Bu yüzden kendi bedeninizi dinleyin ve yorgunken daha da yorulacak faaliyetlerden kaçının. Aynı zamanda gebeliğin 8. haftalık döneminde çok açık renkli pembemsi kanamalar gerçekleşebilir. Kanama parlak kırmızı renkli ve pıhtılıysa hemen doktorunuza bildirmeniz gerekir.

8. Hafta Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

8. hafta gebelikte dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bu dönemde doktorunuz, bebeğinizin down sendromu veya diğer benzeri hastalıklara sahip olup olmadığını öğrenmek amacıyla siz pek çok test yaptırmayı önerecektir. Bu testlerin büyük bir çoğunluğu kan vermek gibi kolay testlerdir. Bu testlerle teşhis yerine tarama yapma amacı güdülür. Böylelikle bebeğinizin gerçekten herhangi bir sağlık problemi olup olmadığı erken dönemde tespit edilebilmektedir. Ayrıca 8. haftalık gebelikte akla ilk gelen risklerin başında düşük yer almaktadır. Bütün hamileliklerin sadece yüzde 15’inde düşük vakası görülmektedir. Hamilelikte vajinal kramplar, kanamalar ve parça düşürmeler gibi durumlar meydana gelebilir. Bu tür problemlerin ciddi boyutlara varması durumunda mutlaka doktorunuza görüşmeyi ihmal etmemeniz gerekir. Benzer şekilde 8 haftalık gebelikte beslenme konusu da önceki ve sonraki haftalarda olması gerektiği gibi ilerlemelidir.

Hamileliğin 8. Haftası

Gebeliğin 8. Haftasıyla İlgili Önemli Bilgiler

Hamileliğin 8. haftasıyla ilgili mühim bilgiler edinerek içinde bulunduğunuz süreci daha net anlayıp ona göre hareket edebilirsiniz. Bu dönemde rahim içindeki kesede sıvı oluşur ve bebeğinizin iç organları hızlı bir şekilde gelişim göstermeye devam eder. Gebeliğin 8. haftası itibarıyla bebeğinizin boyutları bir üzüm tanesini geçmeye başlar. Bu haftada doktor muayenesine giderek ultrason yardımıyla bebeğinizin kalp atışlarını duyabilirsiniz. Ancak bazı özel durumlarda bebeğinizin kalp atışlarının duyulması gecikebilir. Bu konuda endişe yapılmasına gerek yoktur. Sabah mide bulantılarından çok şikayet ediyorsanız ve yaşam kalitenizi düşürüyorsa bir paket tuzlu krakeri baş ucunda hazır tutabilirsiniz. Hamileliğin 8. haftası bu şekilde değişimlerle devam etmekte ve bebeğinizin gelişimi tüm hızıyla sürmektedir.

Benzer İçerikler
Yorumlar (0)
Yorumlarınız en az 30
karakter olmalıdır.

Henüz yorum bulunmuyor.