Hamileliğin 3.Haftası

 • 13
  • 7
  • 5
  • 4
  • 1
  • 0
Kaç haftalık hamile olduğunuzu öğrenmek için Gebelik Hesaplama sayfasına gidebilirsiniz.

3. Haftada Bebeğiniz

Bebeğiniz bir fasulye tohumu kadar.
Bebeğiniz bir fasulye tohumu kadar.
Çok küçük
Çok küçük
37
Hafta kaldı

Gebeliğin 3. haftası, anne adaylarında fiziksel olarak değişimlerin belirginleşmeye başladığı önemli zaman dilimlerinden biridir. Hamileliğin 3. haftasına giren anne adaylarında duygusal değişimler de dikkat çekici olmaya başlamaktadır. Her ne kadar bu dönemdeki kadınlara dışarıdan bakıldığında dış görünüşlerinden hamile oldukları belli olmasa da esasında vücut içinde pek çok değişiklik meydana gelmektedir. Bunlardan bazıları dış görünüşü de etki etmektedir. Hamileliğin 3. haftası hakkında merak ettiğiniz tüm detayları ve bu önemli süreçte neler yapmanız gerektiğini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Hamileliğin 3.Haftası

Gebelikte 3. Hafta

Hamilelikte 3. hafta geçerken, önemli değişimler görülebilmektedir. 3 haftalık gebelik döneminde, ilk trimesterin başlarında olduğunuz görülmektedir. Hamilelik başlangıcından 13. aya kadar süren bu süreç ilk trimester olarak adlandırılmaktadır. Bebeğinizi kucağınıza aldığınız doğum anına kadar hayatınızda pek çok değişiklik meydana gelecek. Çoğunlukla anne adaylar 2. veya 3. hafta hamilelik zamanında regl günlerinde gecikme yaşandığını fark ettikleri için hamilelikten şüphe etmeye başlamaktadır.

Dış görünüşünüzden hamile olduğunuz belli olmasa da esasında vücudunuzun içinde pek çok değişiklik meydana gelmektedir. Döllenme gerçekleştikten sonra yumurtanın büyümesinin diğer hamilelik dönemine göre daha fazla olduğu bilinen ilk trimesterde bebeğinizini beyni, kalbi ve omurgası gelişmeye başlamaktadır. Anne adayları da bu değişimleri fiziksel olarak hissetmese de psikolojik açıdan fark etmeye başlamaktadır. Bunun yanı sıra hamileliğin 3. haftasında ortaya çıkan gebelik belirtileri;

·         Sırt ağrısı,

·         Yorgunluk,

·         Vücudun çeşitli yerlerine giren hafif kramplar,

·         Zaman zaman baş ağrısı

gibi semptomlar görülebilmektedir. Ancak bu tür belirtiler ciddi tedavi gerektirecek düzeyde olmayacağı için herhangi bir sağlık sorunundan endişe edilmemesi gerekmektedir. Hamileliğin bu döneminde sperm hücresi ve yumurtanın buluşmasıyla döllenen yumurta artık sadece bir hücre olmaktan çıkarak bir bebek meydana getirmeye başlamıştır.

3 Haftalık Hamilelikte Annede Görülen Değişiklikler

3 haftalık gebelikte anne adayında görülen değişiklikler, her ne kadar fiziksel olarak çok belli olmasa da en kritik süreçlerin yaşanmasına önayak olmaktadır. Bu haftada döllenme gerçekleştiği yani sperm ve yumurtanın buluşup içinde 1 haftalık bir embriyo meydana getirdikleri bilinmektedir. Mucize olarak görülen bebek dünyaya getirme sürecinin ilk haftası, esasında hamileliğin 3. haftasıdır. Anne adayları 9 ay boyunca bu embriyoyu karınlarında taşıyıp bebeklerini dünyaya getirmek için gerekli beslenmelerini sağlamak durumundadır. Hamileliğin 3. haftası itibarıyla anne adaylarında görülen değişikliklerden bazıları şunlardır:

·         Mide bulantısı,

·         Kusma,

·         Kokulara karşı aşırı hassasiyet,

·         Ağızda metalik bir tat,

·         Aşerme,

·         Aşırı uyku hali,

·         Sık sık idrara çıkma

Her zaman olmasa da bazı durumlarda hafif kramplar da anne adaylarında görülmektedir. Çoğu anne adayı bu belirtileri gördüğü ve regl döneminde gecikmeler yaşandığı için hamile olduğundan şüphelenip test yaptırmakta ve anne adayı olduğunun farkına varabilmektedir. Bu süreçte en önemli konuların başında beslenme geldiği unutulmamalıdır.

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Bebeğin cinsiyetini öğrenme zamanı da anne adayları kadar baba adaylarını da yakından ilgilendiren bir konudur. Öncelikle bu dönemde bebeğiniz hala çok küçük olsa da her dakika artan hücre sayısı ile gelişimine devam etmektedir. Henüz çok sayıda hücreden oluşan bebeğiniz, (biyolojik adıyla zigot) bu hafta içinde dölyatağı tüpünden rahime doğru ilerlemektedir. Bu yolculuk yaklaşık olarak 6 gün sürmektedir. Zigot rahme ulaştığında 9 ay boyunca gelişeceği konumunu almaktadır.

Henüz bebeğinizin cinsiyetini öğrenmeniz mümkün değildir. Esasında 3 haftalık durumda olan bebeğinizin cinsiyeti belirlenmiş durumdadır. Döllenmiş yumurta, 23 tanesi anneden 23 tanesi  de babadan gelen 46 kromozoma sahiptir. X ve Y olarak iki çeşide ayrılan bu kromozomlardan X kromozomu anneden alınmaktadır. Babadan gelen kromozom ise ya X ya da Y olacaktır. Eğer ikisi de XX kromozomuna sahipse 9 ay sonunda doğacak bebeğiniz kız olarak dünyaya gelecektir. Eğer XY şeklinde bir kombinasyon olursa bu durumda bebeğiniz erkek olacaktır.

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme

Gebelik döneminde sağlıklı beslenme oldukça önemlidir. Henüz hamileliğin ilk haftaları olmasına rağmen ciddi ve bilinçli bir şekilde beslenmeye özen gösterilmesi gerekmektedir. Gebeliğin 3. haftası itibarıyla anne adaylarında aşermeler yerine daha çok iştahsızlık durumu ortaya çıkmaktadır. Daha önce yemekten çok büyük keyif aldığınız yiyecekler size bir anda itici gelebilir. Bunun yanı sıra farklı koku duyma sebebiyle hamileliğin ilk dönemlerinde sık sık öğürtü gelebilir. Bunun temel nedeni vücutta hızlı bir şekilde artan östrojen hormonunun seviyesidir. Sabah bulantıları bu dönemde pek görülmez ancak bazı hamileliklerde bu belirti biraz daha erken zamanlarda kendini gösterebilmektedir.

Günlük Yemek Düzeni Nasıl Olmalı?

Hamilelikte günlük yeme düzeni, anne adaylarını yakından ilgilendirmektedir. Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra yediklerinize ve içtiklerinize mutlaka dikkat etmelisiniz. Kahve, çay ve alkol tüketimini kesmeniz tavsiye edilmektedir. Çünkü gebelik döneminde yüksek seviyedeki kafein düşük riskini artıran etkenlerden biri olarak görülmektedir. Aynı zamanda alkol kullanımını da kısıtlamak önemlidir. Bununla birlikte sigara kullanıyorsanız da mümkün olan en kısa sürede sigara kullanımınızı bırakmanız gerekmektedir.

Hamilelik başlangıcından sona ana kadar, günlük yemek düzenine de bir ayarlama yapmanız gerekebilir. Bu durumda et, tavuk ve yumurta gibi hayvansal besinleri mutlaka tüketmeye özen göstermelisiniz. Balık, bebeğinizin vücut gelişimi için çok önemli bir gıda olduğundan mutlaka yemek düzeni içinde yer bulmalıdır. Süt içerken de içtiğiniz sütün pastörize edilmiş sütlerden olmasına dikkat etmelisiniz. Çiğ sütten üretilmiş tüm besinleri yemekten kaçınmalısınız. Hamileliğin 3. haftası boyunca bol bol su içmek ve günde 5 porsiyon olacak şekilde farklı meyve ile sebze tüketmek çok önemlidir.

Benzer İçerikler
Yorumlar (0)
Yorumlarınız en az 30
karakter olmalıdır.

Henüz yorum bulunmuyor.