Hamileliğin 7. Haftası

 • 13
  • 7
  • 5
  • 4
  • 1
  • 0
Kaç haftalık hamile olduğunuzu öğrenmek için Gebelik Hesaplama sayfasına gidebilirsiniz.

7. Haftada Bebeğiniz

Bebeğiniz bir yaban mersini kadar büyük.
Bebeğiniz bir yaban mersini kadar büyük.
0,64 cm
0,64 cm
33
Hafta kaldı

Gebeliğin 7 haftalık dönemi, artık vücudunuzda hamilelik belirtilerinin daha belirgin hale geldiği ve vücut değişimlerinin gözle görülmeye başlandığı dönemlerdir. Bebeğinizin gelişimi devam ettiğiniz için bebeğinizin boyutları bir haftada 3 katına kadar çıkar. Bu dönemde bebeğin ağzı ve dili şekillenmeye başlar. Aynı zamanda hamileliğin 7. haftası sürecinde en önemli olan olay, bebeğinizin gelişmekte olan kol ve bacaklarından el ve ayakları da oluşmaya başlar. Siz de hamileliğin 7. haftasına girilirken hem anne adayında hem de gelişmekte olan bebekte nasıl değişimler olduğunu merak ediyorsanız, tüm detaylı bilgilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Hamileliğin 7. Haftası

Hamileliğin 7. Haftasında Bebeğin Durumu

Gebeliğin 7. haftasında bebeğin gelişimi hız kazanmaya devam eder. Bununla birlikte bebeğinizin kol ve bacaklarından el ve ayakları oluşmaya başlar. Heyecan verici bu gelişmede el ve ayaklar tam şeklini almasa da kürek şeklinde görülebilmektedir. Teknik açıdan bakıldığında biyolojik anlamda bebeğiniz hala bir embriyo olarak kabul edilmektedir. Kuyruk sokumu kemiğinin uzantısı olan küçük kuyruğa sahip olan bebeğinizin kısa bir süre sonra bu kuyruğu kaybolacaktır.

Gebelikte 6. haftanın ardından 7. haftaya girilmesiyle birlikte bebeğinizin boyutları 3 katına ulaşır. Şu anda bir üzüm tanesi büyüklüğüne gelen bebeğinizin fiziksel gelişiminin büyük bir bölümü kafa bölgesinde gerçekleşir. Bu duruma sebep olan nedenler de tabiî ki biyolojiktir. Çünkü bebeğiniz hamileliğin bu döneminde her dakikada 100 yeni beyin hücresi üretir ve bu sayede beyin gelişimini hızlandırır. Hamileliğin 7. haftası itibarıyla bebeğinizin gelişim gösteren uzuvları ve bölgeleri şunlardır:

 • Göz kapakları ve burun ucu oluşur.
 • Beynin her iki yarım küresi de hızla gelişir.
 • Akciğer hızlı şekilde kırmızı kan hücreleri üreterek gelişimi destekler.
 • Apandist ve pankreas oluşumu başlar.
 • Bebeğin sindirimine yardım edecek insülin hormonu oluşur.
 • Oksijen ve besin taşımasını yapan kan damarları bebeğin göbek bölgesinde şişlik oluşturur.
 • Bebek bu dönemden sonra yakın bir zamanda idrar üretmeye başlar.

 

Hamileliğin 7. Haftasında Annedeki Değişimler

Gebeliğin 7. haftasında vücudunuzdaki değişimler, rahminizin büyümesiyle başlamaktadır. Geçtiğimiz haftalara kıyasla rahminiz 2 kat daha büyüdü ve bu nedenle sabah mide bulantıları gibi şikayetler görebilirsiniz. Yemek yemekte zorlanabilirsiniz. İlk trimester döneminde mide bulantısı yaşadığı için sevdikleri yemekleri yemekte zorlanan kadınların yaklaşık yarısında, 14 haftalık gebelik dönemine doğru şikayetler ortadan kalmaktadır. Diğer yarısının şikayetleri ise 1 ay daha devam ettikten sonra kaybolur.

Gebeliğin 7. haftasına girilmesiyle birlikte göğüslerinizde büyüme dikkat çeker. Gömleklerinizi iliklerken zorlanmanız erken dönem hamilelik belirtileri olarak ortaya çıkar. Bazı kadınlarda 7 haftalık hamilelik döneminden başlayarak göğüs ölçülerinde büyüme görülür. Göğüslerinizin çevresinde yağ depolaması yapılır ve bununla birlikte bu bölgelerde kan dolaşımı hızlanır. Ayrıca hamileliğin bu döneminde göğüs uçlarınız hassaslaşır ve rengi de daha koyu kahverengine doğru geçiş gösterir. Bu bölgede küçük çıkıntılar fark edebilirsiniz. Bu tür çıkıntı dokulara, biyolojik açıdan montgomery tüberkülleri adı verilmektedir. Bu çıkıntılar, anne adayının göğüs bölgesine yağ taşınmasına yardımcı olan dokulardır. Değişimlerin yaşanma nedeni tamamen önünüzdeki 33 hafta içinde bebeğinizi emzirmeye başlayacak olmanızın hazırlığıdır.

Hamileliğin 7. Haftası

Gebeliğin 7. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamileliğin 7. haftasında dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bu konuların başında herkesin tahmin edebileceği gibi beslenme hususu gelmektedir. Anne adaylarının bu dönemde sucuk, salan, sosis gibi gıdaların yanı sıra içeriğinde cıva oranının yüksek olduğu deniz ürünlerini tüketmemesi tavsiye edilmektedir. Doktorlar tarafından gebelikte 7. haftasına giren annelerin yememesi önerilen diğer gıdalar;

 • Çiğ veya az pişmiş yumurta,
 • Pastörize edilmemiş süt ve peynirler,
 • Asitli içecekler,
 • Kutulu meyve suları,
 • Koruyucu madde bulunduran abur cuburlar   

gibi çeşitli gıdalardan oluşmaktadır. Aynı zamanda doktor onayı olmadan kullanılan ilaçlar için de kritik bir dönemde olduğunuzu bilmeniz gerekir. Çok ufak ve basit bir ilaç olsa da doktor onayı olmadan kullanılmamalıdır. Hamileliğin 7. haftasında spor yapmanın faydaları oldukça yüksektir. Bu nedenle uzmanlar eşliğinde hamile kadınlar için özel olarak hazırlanan hareketlerin ve sporların yapılması faydalı olacaktır. Vücudun esneklik kazanması, doğum sırasında da büyük kolaylık sağlamaktadır.

7 Haftalık Gebelikle İlgili Önemli Bilgiler

7 haftalık hamilelikte önemli konular bulunmaktadır. Karnınızdaki bebeğiniz bu dönemde bezelye tanesi kadar olur. Bacakları ve kolları oluşmaya başlar. Bu süreçten itibaren artık hamile olduğunuzu daha fazla hissetmeye başlarsınız. Kendinizi yorgun hissetmeniz ve göğüslerinizin büyüyüp aşırı hassaslaşması bu süreçte yaşanan normal olaylardır.

Bazı kokulara karşı da hassasiyet artacağı için mideniz bulanmaya devam edebilir. Mide bulantılarını azaltmak için az az ve sık sık yemek yenmelidir. Ayrıca bol sıvı tüketiminin de hem bebeğin gelişiminde hem de mide bulantınızı geçirmede önemli olduğunu aklınızda bulundurmanız gerekir. Hamileliğin 7. haftası itibarıyla yemekleriniz arasında folik asit ve omega 3 gibi yağ asidi içerek besinlere ağırlık verebilirsiniz.

Benzer İçerikler
Yorumlar (0)
Yorumlarınız en az 30
karakter olmalıdır.

Henüz yorum bulunmuyor.