Makyaj İle İlgili Püf Noktalar

 • 13
  • 7
  • 5
  • 4
  • 1
  • 0

 

1.Yüz Tipine Göre Doğru Makyaj

Her yüz tipine göre makyaj farklı uygulanmalıdır. Kullanılan bu makyaj yöntemleri, bazı kadınların yüz hatlarına daha çok uyacaktır. Özellikle makyaj uzmanları iyi makyaj yapma sırları arasında bunları belirtiyor ve uzmanlarca bir makyajı iyi yapmak için yüz şekillerine dikkat etmek en önemli konudur.Makyaj İle İlgili Püf Noktalar

Peki doğru makyaj yapıyor muyuz?

 • Kare yüz tipi için makyaj yapımı: Kare yüzlü bayanlarda sert bir görüntü bulunmaktadır. Bu yüzden bu yüz tipinde makyaj yapmak için daha yumuşak tonların kullanılması gerekir. Bu yumuşak ve açık renk seçenekleri kare yüzlülerin yüzünü yumuşatacak ve çizgilerin sertliğini kaybetmesini sağlayacaktır. Bu tip yüzde makyaj yapmanın belli başlı kuralları vardır. Özellikle yüzdeki sertliği hafifletecek ve yüzün başka alanlarına dikkat çektirecek, işlemler uygulanması gerekir. Kare yüze sahip olanların canlı ve ışıltılı renklerde makyaj yapması önerilir. Ayrıca ruj seçimlerinin parlak pembe ve kırmızı tonlarda olmasıyla daha çekici bir görüntü elde edilecektir.

 • Yuvarlak yüz tipi için makyaj yapımı: Yüz şekillerine göre makyaj yapmak yüzün ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Yüz tiplerine göre makyaj seçimlerinde en avantajlı olan ise yuvarlak yüzlülerdir. Özellikle bu tür yüz tipleri makyajda gölgelendirme tekniğini kullanmalıdır. Elmacık kemiklerini ortaya çıkaracak gölgelendirmeler yapmak bu yüz tipi için iyi olacaktır. Makyaj seçimlerini şeftali ve kahve tonlarında yapabilirler.

 • Kalp yüz tipi için makyaj yapımı: Alın bölgesinin çok geniş ve çene bölgesinin dar olduğu yüz tiplerindendir. Bu yüz tipine sahip olan ünlüler arasında Katie Holmes gelir. Bu yüz şekline ayrıca üçgen yüz tipide denmektedir. Elmacık kemiğinin ortaya çıkması sağlanmalıdır. Ayrıca çene üzerinde yapılan düzeltmelerle yüze oval bir görüntü verilebilir. Bu yüz şekline ruj seçiminde mor tonları ve far seçiminde altın tonları çok yakışmaktadır.

2.Makyajda Doğru Kontür Uygulaması

Makyajda kontur uygulaması yüzü şekillendirmek ve daha çok ön plana çıkarmak için yapılan bir uygulamadır.Yüzün daha güzel görünmesini ve makyajın tam olarak yüze oturmasına olanak sağlayan bir işlemdir.Ünlü makyaj sanatçıları tarafından ortaya çıkarılan bu teknik, doğru makyaj malzemeleri kullanıldığı vakit çok iyi sonuçlar ortaya çıkarır.Kusursuz ve doğal bir makyajın yapılmasını sağlayan kontur uygulamasıyla, makyajınızın her zamankinden daha iyi gözükmesini sağlayabilirsiniz.Makyaj İle İlgili Püf Noktalar

Kontür Uygulaması Nasıl Yapılır?

Kontur uygulaması yapımı için öncelikle cilt tipinizi ve tonunu bilmeniz yeterli olacaktır. Ciltte renk düzensizlikleri oluşturan kısımlara kontur uygulanır.

Kontur uygulamasının kullanılmasıyla birlikte boyun ve yüz rengi arasındaki renk farklılıkları da engellenmiş olacaktır. Yüzünüzde öne çıkmasını istediğiniz bölgeler için açık tonlar kullanın. Diğer bölgeler için daha koyu tonları tercih etmeniz gerekir. Makyaj sırasında hafif bir kapatıcı sürmeyi ve mümkün olduğu kadar doğal bir fondöten sürmeyi tercih edebilirsiniz. Gölgeleri eklerken kendi cilt tipinizden iki kat koyu renk kullanmamalısınız. Bunu uygulamayı denerseniz makyajınız doğal gözükmeyecektir.

Kontur uygulaması boyunca bir fırça kullanmaya özen gösterin. Toz ve krem ürünleri birbirine karıştırmamalı mümkün olduğu kadar tek tip ürünler kullanmalısınız. Gözaltı morlukları için aydınlık vermeniz makyajınızın eksiksiz gözükmesini sağlayabilir.Ayrıca bu tonlar yüzünüze daha aydınlık bir görünüm verecektir.

3. Gözlerin Güzelliğini Ortaya Çıkarmak

Güzel göz makyaj yapmak, bir sanattır. Fakat özellikle göz makyajının, oldukça titizlikle yapılması gerekir. daha alımlı bir görüntü kazanmanızı sağlar.

Fakat göz makyajı dikkat çekince, dudakların geri planda kalması gerekir.Makyaj İle İlgili Püf Noktalar

Yine dudaklarda koyu renkler kullanıldığında, gözlere sade makyaj uygulamakta fayda vardır. Göz makyajında dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

 • Kaş şeklinin belirginleştirilmesi önemlidir; son birkaç yılda kalın ve doğal görünümlü kaş modası vardır. Kaş yapısı ince olanların kalıcı makyaj uygulaması ile kaşlarını kalınlaştırması mümkündür. Yine günlük makyaj sırasında kaş kalemi ile kaşları belirginleştirmek, gözlerin daha dikkat çekici görünmesini sağlar.

 • Kirpik kıvırıcı aparatlar önemlidir; fazla önemsenmeyen ama gözleri daha belirgin hale getiren kirpik kıvırıcı aparatlar, oldukça hesaplıdır ama çok fazla iş görür. Makyaj sırasında kirpikleri kıvırmak, gözlerin daha doğal ve daha iri görünmesini sağlar.

 • Göz kalemi veya eyeliner sürmek; 1960 modasını yansıtan göz kalemi veya eyeliner, göz şekline göre sürülmelidir. Çünkü düşük gözleri daha yukarda, küçük gözleri daha iri gösteren, eyeliner sürme teknikleri vardır. Yine badem göz sevenlerin, eyeliner ile gözlerini yuvarlak şekillendirmesi mümkündür.

 • Aydınlatıcılar ufak detaylardır; kaşların altına ve göz çevresine sürülen aydınlatıcılar, gözlerin daha belirgin olmasını sağlar. Aydınlatıcı sürerek, gözlerinizi daha alımlı hale getirmeniz mümkündür.

 • Beyaz kalem ile iri gözler; göz pınarlarına ve göz içine sürülen beyaz kalem gözleri daha iri gösterir. Hatta Türkan Şoray gözleri isteyen kişilerin, alt kirpik dibine beyaz kalem sürmesi önerilir.

 • Dumanlı göz makyajı; daha romantik bir görüntü yaratan dumanlı göz makyajı, son yıllarda gündüz saatlerinde de kullanılmaktadır. Gri farlar kullanılarak yapılan bu makyaj, girilen ortamda ilk olarak gözlerinizin dikkat çekmesini sağlar.

 • Dudaklar geri planda kalmalıdır; göz makyajının daha fazla dikkat çekmesi için dudaklara daha açık renklerde rujlar sürülmelidir. Hatta nüde renk ruj ile yılın makyaj modasını yansıtmanız mümkün olur. Yine parlatıcı kullanmadan sürülen; açık pembe, şeftali gibi renkler, gözlerinizin ön planda olması için yeterli olacaktır.

4.Doğru Eyeliner Kullanımı

 

 

Klasik eyeliner tekniğinden hem gece hemde gündüz yararlanabilirsiniz. Makyajı tamamlamanız için mutlaka bu tarz bir eyelinere ihtiyacınız vardır.

 • Kedi Gözü Eyeliner Tekniği Yapımı: Klasik eyeliner teknikleri arasında olan bu model sayesinde dramatik bir görünüm elde edersiniz. Bu modeli daha kolay yapabilmek için bant kullanmanız yeterli olacaktır.Makyaj İle İlgili Püf Noktalar

 

 • Beyaz Eyeliner Tekniği Yapımı: Özellikle gecelerde bu model daha uygun olur.Beyazın bir özelliği de gözleri daha iri göstermesidir. Eğer gözlerinizin küçük olduğundan şikayetçi oluyorsanız eyeliner tercihinizi beyazdan yana kullanmanız daha iyi olacaktır. Böylelikle düşlediğiniz bir görüntü elde edebilirsiniz. Makyaj İle İlgili Püf Noktalar

   

 • Dumanlı Eyeliner Tekniği Yapımı: Dumanlı makyaj gecelerde uygun olacak tekniklerden biridir. Bu teknik sayesinde gözleri daha çok ön plana çıkarabileceksiniz. Yapmanız gereken tek şey doğru eyeliner ve far kullanımıdır. Bu sayede istediğiniz gibi dumanlı göz makyajı elde edebilirsiniz. Bu arada kahve tonların bu yıl epey moda olduğunu belirtmek gerekir.Makyaj İle İlgili Püf Noktalar

 

 • Metalik Eyeliner Tekniği Yapımı: Metalik eyelinerler makyaj adına bir yenilik yapmak isteyenler için ideal olacaktır. Eğer her zaman yaptığınız yöntemlerden sıkıldıysanız, bu modeli kullanabilirsiniz.Makyaj İle İlgili Püf Noktalar

 

 • Katmanlı Eyeliner Tekniği Yapımı: Katmanlı eyelinerde aynı şekilde farklı bir görüntü yaratmak adına iyi olacaktır. Özellikle konser gibi yerlerde bu ışıltılı yöntemi kullanmanız daha iyi olur.Makyaj İle İlgili Püf Noktalar

5.Ten Rengine Göre Ruj Seçimi

Rujlar, her daim bayanların gözdesi olmayı başaran makyaj malzemelerinden biri olmuştur. Her ruj rengi, her tene uymayabilir. Bu yüzden doğru ruj seçimi yapmak isteyenler, ten rengine göre buna dikkat etmelidir. Ten rengine uyan bazı ruj renkleri  vardır. Kaliteli ürünlerle dudak sağlığınıza da dikkat ederek seçebileceğiniz bazı önerilerimize göz atabilirsiniz.Makyaj İle İlgili Püf Noktalar

 • Esmer tenlilere uygun ruj seçimi: Esmer tenliler tercihlerini,koyu ve parlak kırmızı rujdan yana kullanabilirler. Ayrıca bazı renklerin koyu tonları esmer tenli bayanlara çok yakışır. Bu renkler arasında koyu bordo, koyu kahve gibi renkler bulunuyor. Esmer tenliler için; uygun ruj rengi alternatifleri bir hayli geniş olmasına rağmen, çok açık pembe renkler esmer tenlere yakışmaz. Bu yüzden esmer tenlilerin bu tonlardan kaçınması gerekir.

 • Beyaz tenlilere uygun ruj seçimi: Beyaz tenli bayanlar için açık pembe tonları  ve açık kırmızı tonları çok uygundur. Beyaz tenli bayanların açık renk ton rujları tercih etmesi gerekir. Parlak ve canlı renkler beyaz tenli bayanlara daha çok yakışır. Yüz hatlarını belirgin kılan açık renk tonlar, beyaz tenliler için en uygun tonlardır. Ayrıca beyaz tenliler karamel renk rujlarıda tercih edebilirler. Kırmızının her tonu, özellikle kahverengiye çalan kırmızı ton beyaz tenlilere çok yakışır.
 • Buğday tenlilere uygun ruj seçimi: Hafif esmer tenli olan bayanlar içinde ten rengine göre ruj alternatifleri bulunuyor.  Buğday tenlilere yakışacak renklerin başında mor rengi geliyor. Bu ten rengine sahip olanlara ayrıca açık pembe tonları, eflatuna yakın pembe tonları da çok yakışıyor. Ayrıca sıcak kahve renkleri buğday tenlilere yakışacak diğer renklerden biri. Ayrıca buğday tenlerin çok koyu renklerden kaçınması gerekiyor. Ruju daha kalıcı yapmak için kalıcı pudra kullanmalısınız. 

 • Bronz tenlilere uygun ruj seçimi: Ten rengine göre ruj seçimi yapmalarına gerek kalmadan her türlü rengi çok iyi taşıyabilirler. Bronz tenli kadınlara a'dan z'ye her türlü ruj rengi yakışır. Kırmızı ruj onların yüz hatlarını daha belirgin gösterir.

 

Benzer İçerikler
Yorumlar (0)
Yorumlarınız en az 30
karakter olmalıdır.

Henüz yorum bulunmuyor.