Normal (Vajinal) Doğum Nedir? SSVD Nasıl Yapılır?

 • 13
  • 7
  • 5
  • 4
  • 1
  • 0

Dokuz ay sonra, hamilelikte sizi nelerin beklediğini tahmin ediyordunuz peki ya doğum yaparken? Her normal doğum farklı olsa da, bu yazımızda normal doğum öncesinde, sırasında ve sonrasında neler yapılabilir, bilinmesi gerekir bunlara yer verdik.

Normal doğuma nasıl hazırlanıyorsunuz?

Doğumunuzun her yönünü planlamak neredeyse imkansız olsa da, kendinizi hazırlıklı hissetmeniz büyük olasılıkla sizin daha rahat olmanızı sağlayacaktır. Normal doğumunuzdan önce düşünmeniz gereken birkaç şey:

Normal (Vajinal) Doğum Nedir? SSVD Nasıl Yapılır?

 • Doğum planınızı oluşturun, böylece siz ve doktorunuz/ebeniz doğumunuzun ideal olarak nasıl gerçekleşmesini istediğiniz konusunda aynı fikirde olacaksınız (işler nadiren planlandığı gibi gitmese de)
 • Hastane çantanızı hazırlayın 
 • Hastane veya doğum merkezini ziyareti yapın
 • Doğum pozisyonu çalışmaları yapabilirsiniz
 • Doktorunuz önerirse kegel egzersizleri yapabilirsiniz
 • Emzirmenin temellerini okuyun
 • Doğum belirtilerini bilin, böylece bebeğin neredeyse geldiği zamanı fark edeceksiniz!

Normal doğumun aşamaları

Normal doğum yapan kadınlar için doğum üç aşamada ilerler :

Aşama 1: Doğum

Doğum, kendi içinde belirli sıralı belirtiler vererek gerçekleşmeye hazırlanır. Bazı kadınlar bunu farketmese de bunu çoğu kadın sıralı olarak yaşar. Doğumunuzun başlayıp başlamadığını anlamak için Doğumunuzun Yaklaştığını Gösteren 10 Doğum İşareti yazımızı okuyabilirsiniz.

Normal (Vajinal) Doğum Nedir? SSVD Nasıl Yapılır?

Aşama 2: Bebeğin itilmesi ve doğumu

Bu, serviksinizin 10 cm açıklığa ulaştığı zamandır yani tamamen genişlemişsinizdir. Şimdi, yorulmadığınız sürece bebeğinizi doğum kanalından geçirme sırası sizde. (bebek doğum kanalının daha aşağısında).

Merak edebilirsiniz: İtmek kasılmalardan daha çok acıtıyor mu? Çoğu kadın son 2 ile 3 cm genişlemenin doğum eyleminin en zorlu ve yoğun aşaması olduğunu söyler. Ama neyse ki bu  kısa (genellikle 15 dakika ile bir saat) süreli bir acıdır. Bebeğiniz dünyaya gelirken ve onu dışarı iterken, bir karıncalanma, gerilme veya yanma hissi hissetmeniz olasıdır.

Aşama 3: Plasentanın doğumu

En zoru bitti. Doğum eyleminin bu son aşamasında, doktorunuz bebeğinizin plasentasını doğurmanıza yardımcı olduğu için hafif kasılmalar yaşamaya devam edecektir.

Normal doğum sırasında ağrı

Normal doğumun doğası gereği bazı ağrılar yaşamanız doğaldır. Sonrasında büyük olasılıkla hissetmeyeceğiniz ağrılar doğum sancıoları ile doğumun başladığı andan doğumun gerçekleşmesine kadar devam edecektir. Bazı kadınlarda bu süre kısa olsa da bazı kadınlar için daha uzun sürebiliyor.

Normal (Vajinal) Doğum Nedir? SSVD Nasıl Yapılır?

Dayanamayacağınızı düşünüyorsanız epidural normal doğum yapmak da ağrıları hissetmemek adına sizin için iyi bir seçim olabilir. Yalnız epidural normal doğum için doktorunuzla öncesinde bu şekilde doğum istediğinizi belirtmeniz gerekebilir. Deneyimli ve güvenilir doktorların elinde bu şekilde doğum yapmak sizin için iyi bir tercih olacaktır. 

Bebeğinizle tanışma

Doğum sırasında herhangi bir komplikasyon yaşamadığınız sürece, doğumdan hemen sonra bebeğinizi kucağınıza alabilir ve isterseniz emzirebilirsiniz.

Bebeğiniz, sizin ve eşinizin sesini tanıyacağından, birlikte kaliteli zaman geçirmek için sarılabilir ve konuşabilirsiniz. Bazı anneler bebeğiyle anında bir bağ hissedebilirken bazı anneler ise biraz kopuk ve yabancı hissedebilir. Korkmayın. Her iki hissedilen duygu da tamamen normaldir. Şimdi nasıl hissederseniz hissedin, ilerleyen zamanda bebeğinizi yoğun bir şekilde sevmeye başlayacaksınız. Sadece bazen alışmak biraz zaman alır.

Normal (Vajinal) Doğum Nedir? SSVD Nasıl Yapılır?

Doğum yaptıktan sonra vajina iyileşmesi ne kadar sürer?

Vajinanızın doğumdan sonra ne kadar hızlı  iyileşeceği  birçok faktöre bağlı olarak değişir. İyileşme genellikle herhangi bir yırtılma olmadıysa yaklaşık üç ile beş hafta, perineal yırtıklar veya epizyotomi geçirdiyseniz yaklaşık altı hafta sürebilir.

Teşvik edilmen gerekiyorsa

40-41 haftaya ulaştıysanız, hayatınızı veya bebeğinizin hayatını riske atan bir hamilelik komplikasyonunuz varsa veya suyunuzun gelmesinin üzerinden 24 saat geçtiyse ve kasılmalar başlamamışsa, uyarılmanız gerekebilirDoktorunuz rahim ağzınızın genişlemesine ve kasılmalarınızın başlamasına yardımcı olacak bazı yöntemler uygulayacaktır. 

Normal (Vajinal) Doğum Nedir? SSVD Nasıl Yapılır?

Sezaryen doğuma ihtiyaç duyulursa

Kendinizi her ne kadar normal doğuma hazırlamış olsanız bile, bazı durumlar sezaryen ameliyatı gerektirebilir. Doktorunuzun sezaryen planlamasının birkaç nedeni vardır:

 • Normal doğumu tehlikeli hale getiren kronik durumlar (kalp hastalığı gibi)
 • Hamilelik komplikasyonu (plasental problemler veya preeklampsi gibi )
 • Bebeğinizin boyutu
 • Kilonuz veya yaşınız
 • Çoğul gebelik
 • Makat pozisyonda bebek sahibi olmak

Normal doğum yapmanız planlandıysa, doğumun başlamaması veya durması halinde, bebeğiniz fetal sıkıntı içindeyse, göbek kordonunuz sarkmışsa veya doğum sırasında doktorunuz acil sezaryen yapabilir.

Unutmayın: En iyi doğum her zaman en güvenli olandır ve kucağınızda sağlıklı bir bebekle biten her doğum bir başarıdır.

Normal doğum sonrası iyileşme

Doğum sonrası ilk altı hafta  “iyileşme” dönemi olarak kabul edilir (“dördüncü üç aylık dönem” olarak da adlandırıldığını duyabilirsiniz). Doğumdan sonraki ilk hafta, diğer fiziksel semptomların yanı sıra normal kanama, kramplar, yorgunluk, perineal rahatsızlık, idrar yapma ve bağırsak hareketleri yapma zorluğu gibi ağrılar hissedeceksiniz.

Duygusal olarak, doğumdan sonraki ilk haftalarda bebek hüznüne sahip olabilirsiniz veya gergin, heyecanlı, bunalmış veya sinirli hissedebilirsiniz. Pes etmeyin. Zamanla yavaş yavaş semptomlar azalacak, bebeğinizle bağ kurmaya başlayacak.

Normal (Vajinal) Doğum Nedir? SSVD Nasıl Yapılır?

Bununla birlikte, doğum sonrası depresyon belirtileri yaşıyorsanız  -umutsuzluk duyguları, uyku sorunları, iştahsızlık, sinirlilik, sosyal geri çekilme, aşırı endişe ve bebeğinizden hoşlanmama gibi- doktorunuzla konuşun. İhtiyaç duyduğunuz yardımı almak hem siz hem de bebeğiniz için çok önemlidir.

Sezaryen sonrası normal doğum (SSVD)

En son doğum yaptığınızda sezaryen ile doğum yaptıysanız, muhtemelen sezaryen (VBAC) sonrasında normal doğum yapıp yapamayacağınızı merak ediyorsunuzdur  Kısaca: Bir dizi faktör olasılıklarınızı artırabilir veya azaltabilir. Siz ve bebeğiniz için neyin en güvenli olduğunu doktorunuzla konuşun.

Normal (Vajinal) Doğum Nedir? SSVD Nasıl Yapılır?

SSVD için iyi bir aday olup olmadığınıza karar verirken devreye girecek bazı faktörler şunlardır:

 • Dikey veya T şeklinde kesi izleriniz varsa SSVD'ler önerilmez. Bu tür insizyonların uterus rüptürüne (rahmin yırtılmasına) neden olma olasılığı daha yüksektir, bu nedenle SSVD'ler genellikle sadece düşük transvers uterus skarları olan kadınlar için iyi bir fikirdir - bikini hattının hemen üzerinde yatay izler. 
 • SSVD'ler, daha önce normal doğum yaptıysanız mükemmel bir seçim olabilir. Araştırma, bir bebeği zaten normal yolla doğurduysanız -sezeryanınızdan önce olsa bile- güvenli ve başarılı bir SSVD'ye sahip olma olasılığınızın yüzde 90'dan daha yüksek olduğunu göstermektedir.
 • Doğumunuz kendiliğinden başlarsa, SSVD'lerin başarılı olma olasılığı daha yüksektir. SSVD'ler de doğumu uyarıcı bir yöntem kullanılması doktorlar tarafından pek tercih edilmiyor. İndüksiyon, uterus rüptürü riskini artırır. Bu, SSVD indüksiyonlarının yapılamayacağı anlamına gelmez, ancak doğumun kendi kendine başlaması SSVD'nin başarılı olma olasılığını arttırır.

Normal (Vajinal) Doğum Nedir? SSVD Nasıl Yapılır?

 • Anormal derecede yavaş veya zor bir doğum olan distosi nedeniyle son sezaryen gerekliyse, SSVD girişimleri daha az başarılı olabilir Özellikle yavaş veya durmuş bir doğum nedeniyle sezaryen ameliyatına ihtiyaç duyduysanız, bir dahaki sefere normal yolla doğum yapmaya çalıştığınızda aynı sorunu yaşayabilirsiniz. Ancak önceki hamileliğinize özgü, mevcut hamileliğinizi etkilemeyen bir şey nedeniyle sezaryen ameliyatı geçirdiyseniz (Örn. bebeğiniz geçen sefer makat geliş pozisyonunda olduğu için sezaryen oldu fakat şimdi normal baş aşağı pozisyonda) o zaman başarılı bir SSVD olasılığı daha yüksek olur.
 • Aşırı kilolu / obezseniz veya hamilelikleriniz arasında çok fazla kilo aldıysanız, SSVD'ler daha az başarılı olabilir.  SSVD deneyen aşırı kilolu ve obez kadınların da genel olarak başarılı bir şekilde normal yolla doğum yapma olasılığı daha düşüktür.
 • Bebeğiniz büyükse SSVD'ler daha riskli olabilir. Büyük bebeklere sahip SSVD'ler uterus rüptürü ve perineal yırtık riskini artırabilir.
 • SSVD'ler, her ikisinin de düşük enine uterus kesilerini içerdiğini varsayarak, iki sezaryen geçirmiş olsanız bile bir seçenek olabilir .
 • Çok sayıda çocuğunuz olmasını istiyorsanız SSVD'ler mantıklı bir seçim olabilir. İkinci veya üçüncü çocuğunuza hamileyseniz ve daha küçük çocuk istediğinizi biliyorsanız, SSVD akıllıca olabilir çünkü sezaryen ne kadar çok olursa o kadar tehlikeli hale gelir. Ayrıca, şimdi başarılı bir SSVD'niz varsa, gelecekte başarılı bir SSVD şansınız da artar.

Normal (Vajinal) Doğum Nedir? SSVD Nasıl Yapılır?

 • SSVD'ler ne kadar gençseniz o kadar başarılıdır. 
 • Rahimde daha önce geçirilmiş cerrrahi operasyonlar SSVD yapılmasına engel olabilir.
 • Şeker veya hipertansiyon rahatsızlıkları SSVD yapılmasına engel olabilir.
 • Bebekte ve anne adayında tıbbi bir rahatsızlık varsa SSvd önerilmeyebilir.

Bir SSVD'nin artıları ve riskleri nelerdir?

Hem SSVD'lerin hem de tekrarlanan sezaryenlerin bazı avantajlar ve bazı riskler oluşturduğunu akılda bulundurulmalıdır. 

SSVD'ler daha kısa hastanede kalış süresi, daha düşük enfeksiyon riski ve daha düşük maliyet anlamına gelir. Diğer bir olumlu yön ise, bir SSVD'nin tekrar sezaryen doğum riskini azaltabilmesidir (sezaryen doğumlar, her doğum yaptığınızda biraz daha riskli olma eğilimindedir).

Bir SSVD'nin en büyük riski, sonuçta başarılı olmayacağı ve acil sezaryen yoluyla doğum yapmaya zorlanacağınızdır; SSVD sonrası acil sezaryen, bebek doğurmanın en riskli yollarından biri olarak kabul edilir. Bu senaryo birçok nedenden dolayı gerçekleşebilir - belki de doğumunuz ilerlemiyor veya fetal sıkıntı kanıtı var. 

Başarısız bir SSVD'nin en sorunlu nedenlerinden biri  uterus rüptürüdür; bu, doğum sırasında önceki sezaryeninizdeki uterusunuzdaki yara izinin yeniden açılarak sizi ve bebeğinizi ciddi riske atmasıdır. Neyse ki, son derece nadirdir.

Doktorunuzun yardımıyla sizin için en iyi doğum planını bulacağınızdan emin olun ve bebeğiniz nasıl doğarsa doğsun, her şeyin yolunda gitme ihtimali yüksektir. Ne olursa olsun, adım adım ilerlemeye çalışın.

Normal (Vajinal) Doğum Nedir? SSVD Nasıl Yapılır?

Gerçekten önemli olan tek şey sizin ve bebeğinizin sağlığı.

Benzer İçerikler
Yorumlar (0)
Yorumlarınız en az 30
karakter olmalıdır.

Henüz yorum bulunmuyor.