Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

 • 13
  • 7
  • 5
  • 4
  • 1
  • 0

Rahim Filmi Çekimi Rahim filminin tıptaki ismi histerosalpingografi’dir. Daha çok rahim içinde yer alan tüplerin vaziyetinin değerlendirilmesi için çekilmektedir.Bir çeşit röntgen tekniğidir.  Bu işlemin yapılması ise, röntgende görülebilen bir sıvının, basınçla rahmin içine verilmesi ile yapılır. Daha sonrasında ise filminin çekilmesi ile bitirmektedir.Çoklukla bu işlem şayet bir mesele bulunmuyorsa kısa bir müddet içerisinde sıvının tüplere kadar erişmesi ile bitirir. Bu görüntü ise ekranda kolaylıkla görülebilir.

Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Rahim filmi (HSG- Histerosalpingografi) nasıl çekilir?

Rahim filmi kişinin kısır olup olmadığının belirlenmesi için yapılan ilk tetkikler arasında bulunmaktadır. Tabi ki tek başına bu konuda bir teşhis yapılmayacaktır. Kısırlığın belirlenebilmesi için bir dizi kontrollerin yapılması koşuldur. Tabi ki doktorunuz bu hususta sizi daha net bir şekilde bilinçlendirecektir.Bu filmin yardımıyla spermlerin ilerlemesine mani olacak bir faktör olup olmadığı kolaylıkla belirlenir. İşlem spekulum isimi verilen bir araç yardımıyla yapılmaktadır. Bu işlem başlamadan önce kişi ayakları kendine doğru toplar. Bu araç ise vajinaya yerleştirilerek işlem bitirir. Rahim filminin çekilmesi toplamda 10 dakikadan daha uzun sürmeyecektir.

Rahim filmi acıtır mı?

Bu işlem ağrılı değildir. Bir takım vaziyetinde kısmi bir acı yaşatabilir. Üzerine çok fazla varılması şart olan bir ağrı olmadığı için önem vermez.Şayet ağrı ile ilgili mesele yaşayacağınızı düşünüyorsanız işlem başlamadan bir saat kadar önce bir ağrı kesici ilaç alırsanız meselenin üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz.Bu işlem devam ettikten ve bittikten sonra adet sancısına benzeyen bir acı yaşayabilirsiniz.

Benzer İçerikler
Yorumlar (0)
Yorumlarınız en az 30
karakter olmalıdır.

Henüz yorum bulunmuyor.