Sedef Hastalığı Nedir?

 • 13
  • 7
  • 5
  • 4
  • 1
  • 0

Sedef Hastalığı Hakkında Ayrıntılı Bilgiler

Sedef hastalığı genellikle dirsek, diz ve gövdede pul pul kırmızı lekeler şeklinde görülen bir hastalıktır. Bu hastalık genellikle egzama ile karıştırılır. Sedef hastalığı kalıcı ve maalesef daha ağır sonuçlara neden olabilecek bir hastalıktır. Ayrıca bu hastalık sırasında cilt döküntüleri de görülür. Sedef hastalığının etki bölgesi tüm deridir. Fakat bazı bölgelerde daha çok çıkabilir.

Sedef Hastalığı Nedir?

Özellikle el parmakları, ayak parmakları ve eklemlerde sıkça görülür. Bu durum ise kronik bir hastalığa dönüşebilir. Bu hastalık bu dönemden sonra yayılabilir ve iltihap durumuna geçebilir.

Sedef Hastalığının Belirtileri:

Hastalığın ortaya çıkışı kişiden kişiye olmak üzere farklılıklar gösterir. Yani genç birindeki sedef hastalığı daha hafif olabilirken, bu durum yaşa ve genetiğe farklı olarak ağırlaşabilir. Bu hastalığın ilk belirtisi ise kırmızı lekelerdir. Bu lekeler zamanla cilt üzerinde yayılmaya başlar. Aynı zamanda görüntüsünde de değişiklikler oluşur. Deri kalınlaşarak kabuklaşmalar görülür. Bu lekelere müdahale etmek veya kazımaya çalışmak ciltte kanamalara yol açar. Ayrıca zaman geçtikçe cilt renginde renk değişimlerine de neden olabilir.

Sedef Hastalığı Nedir?

Özellikle hastalığın ilk evrelerinde cilt renginde sararmaların meydana geldiği bilinmektedir. Sedef hastalığının artması genetik faktörlere bağlıdır. Hastanın cilt yapısı ve genetik faktörlerin bu hastalığı daha kötü bir hale getirebilir.

Sedef Hastalığı Tedavisi:

Günümüzde sedef hastalığının tedavisi dermatoloji kliniklerinde yapılmaktadır. Doğru tedavi şekilleriyle bu hastalıkta iyi sonuçlar alınabilir. Bu hastalık eğer iyi bir tedavi şekliyse kontrol altına alınabilirse, hastalığın gidişatı iyi yönde değişebilir. Ama eğer tedavi şeklinde sorunlar çıkarsa ve gereken tedavi uygulanmazsa yeniden nüksedebilir. Bu hastalık her yaşı etkileyebilir. Ama gençlik yıllarında daha çok görülmektedir.

Özellikle bu hastalığın 40 yaşından genç kişileri etkilediği bilinir. Dünya genelinde 125 milyondan fazla sedef hastası vardır. Bunların büyük bir çoğunluğu ise Güney Afrika’ya yayılmış durumdadır. Bu hastalığın en yaygın şekli olan formu 10 kişiden 9’u üzerinde görülür. Bu ise büyük lekeler ve kalın yama şekilleri şeklinde görülmektedir. Daha çok dirseklerin arka bölümlerinde, sırtın alt bölümünde ve dizlerin önünde oluşur.Sedef Hastalığı Nedir?

Benzer İçerikler
Yorumlar (0)
Yorumlarınız en az 30
karakter olmalıdır.

Henüz yorum bulunmuyor.