Sigarayı Bırakmak İçin 10 Sebep Sayalım!

 • 13
  • 7
  • 5
  • 4
  • 1
  • 0

Sigaranın zararları ve bırakma sebepleri

Aslında sigarayı bırakmak için biz 10 sebep saymaya karar verdik.

Sigarayı Bırakmak İçin 10 Sebep Sayalım!

 1. Her ne kadar az içiyorum diyerek kendinizi kandırsanız da içtiğiniz her sigara kalp- damar rahatsızlıklarına ve kalp krizine sizi daha çok yaklaştırıyor.

 2. Günlük içilen sigara miktarı ile kalp krizi riski doğru orantılıdır. Yani ne kadar sigara o kadar çabuk kalp krizi. Bir an önce kalp krizi geçirmek için sabırsızlanıyorsanız durmayın bir sigara daha yakın.

 3.  Şayet bir bayansanız ve hem sigara içip hem de kadın doğum hapı kullanıyorsanız oldukça büyük bir tehdit ile karşı karşıyasınız demektir.

 4. Şayet henüz yaşamadıysanız, Aort anevrizması ve damar tıkanıklığı yaşamanıza ramak kaldı! Eğer bu hastalıklara zaten sahipseniz bilin ki müsebbibi sigara. Şimdi “Eee sigara içmeyip bu sıkıntıları yaşayanlar da var” diyerek kendinizi rahatlatıyor olabilirsiniz. Ama şayet sigara içmeseydiniz belki de böyle hastalıklarla hiç tanışmayacaktınız.

 5. Sigara içen erkeklerde erken yaşta ereksiyon sorunu ortaya çıkar ve seks hayatları içmeyene oranla daha kısa sürer.

 6. Sigara içen her birey, çevresindeki sigara içmeyen kişileri de bu yaşamsal tehditlerin altına sokar.

 7. üst üste iki veye daha fazla sigara içildikten 5 dk sonra yahut sigara içmeseniz dahi sigara dumanına sadece 20 dk maruz kaldığınızda trombosit adı verilen pıhtılaşma hücreleri aktive olur. Bu hücreler felç kalmaya dahi sebep olabilecek kötü sonuçlar doğurmaktadır.

 8. Sigara kanda zararlı olan LDL kolesterolünü arttırdığı ve faydalı olan, HDL kolesterolünü düşürdüğü kanıtlanmıştır.

 9. Sigara başta SCRP olmak üzere enflamatuar faktörleri arttırır. Malesef tüm bu olumsuz etkiler pasif içici dediğimiz, sigara içmese dahi, sigara dumanına maruz kalan bireylerde de görülmektedir.

 10. Ramazan ayında oruç tutanlar veya tutanlara saygı duyanlar gündüzleri zaten sigara içmiyor. Gelin biraz daha direnin ve şu illeti hayatınızdan tamamen çıkararak sağlıklı ve kaliteli bir yaşama adım atın. İleride hastalanıp yağa mahkum bir hayat yaşamaya başladığınızda bu günleri arayacaksınız.

Benzer İçerikler
Yorumlar (0)
Yorumlarınız en az 30
karakter olmalıdır.

Henüz yorum bulunmuyor.