Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Önlenir?

 • 13
  • 7
  • 5
  • 4
  • 1
  • 0

Tırnak yeme nasıl bırakılır?

Öncelikle tırnaklarınızın temiz ve bakımlı olmasına özen göstermelisiniz. Özellikle de şeytan tırnakları rahatsız bir görüntü yarattığı için onları diş ile koparma yoluna gidilir. Şeytan tırnaklarınızı yemeden de düzeltebilirsiniz.

Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Önlenir?

Haftada bir kez manikür yapmaya çalışın.

Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Önlenir?

Ellerinizi kurulayıp losyon ya da kütikül kremi sürmelisiniz.

Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Önlenir?

Caydırıcı kullanın. Yani eczaneden tırnak yemeyi bıraktıran kremleri, yağları ya da tırnak cilalarını temin edebilirsiniz. Bu ürünlerden birçoğu aynı zamanda baş parmak emmeyi bıraktırmak için de kullanılıyor.

Kendinize oyalanacak alışkanlık bulmanız da işe yarayacaktır. Tırnak yeme alışkanlığınızı unutmak için tüm enerjinizi başka alışkanlıklara harcayın.Mesela bazı insanlar için,bu ellerini meşgul tutmak anlamına geliyor. Stres topu,örgü vs..

Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Önlenir?

Tırnaklarınızı neden yediğinizi çözmeye çalışın. Bunun sebebi çoğu kez sıkıntı,stres,korku ya da endişe anlarıdır. Eğer ne zaman ve hangi koşullar altında tırnak yemeye başladığınızı bulursanız, bununla mücadelenin yollarını da bulursunuz.

Her zaman stres kaynaklarını ortadan kaldıramayabilirsiniz ,fakat o an yapacak başka bir şeyler bulabilirsiniz. Eğer hiçbiri sonuç vermezse tedavi görün.Aşırı derecede tırnaklarınızı yiyorsanız,buna engel olamıyorsanız tıbbi tedavi görmelisiniz.Bundan sakın ha sakın çekinmeyin.

Çünkü iş sandığınızdan daha ciddidir. Tırnak yeme alışkanlığı,obsesif kompulsif bozukluk(obsesyon ve kompulsiyonlarla seyreden anksiyete bozuklukları içinde sınıflandırılan bir psikiyatrik bozukluk) ile alakalıdır.

 

Eğer böyle bir hastalığınız olduğundan şüphe ediyorsanız,psikiyatriste gitmelisiniz.

Benzer İçerikler
Yorumlar (0)
Yorumlarınız en az 30
karakter olmalıdır.

Henüz yorum bulunmuyor.